Aktualności – wrzesień 2021

Aktualności – wrzesień 2021

Plon niesiemy, plon” – dożynki w gminie Klimontów, pow. Sandomierz

Wrzesień to miesiąc zbiorów i dożynek, do czego nawiązuje strofa z “Pieśni słonecznej” w tłumaczeniu Leopolda Staffa: “Pochwalony bądź Panie ze wszystkimi swymi twory … Pochwalony bądź Panie przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa. I rodzi różne owoce z barwnymi kwiaty i zioły” .

.

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

*

Trwa 52-gi Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny /MKE na Węgrzech pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie”. Rozpoczął się przed kilkoma dniami, a zakończy się w najbliższą niedzielę.

.

To wielkie wydarzenie, organizowane już od prawie 150 lat. Do tej pory odbył się jeden kongres w Polsce (we Wrocławiu), było to jeszcze za życia Jana Pawła II. Na Węgrzech MKE odbywa się po raz drugi i zakończy się w niedzielę, 12-go września. Nie wiemy ile osób uczestniczy w tym spotkaniu oraz ilu jest z zagranicy przyjeznych gości. Z Polski – jak zwykle – będzie tam dużo przyjezdnych i w polskiej wersji językowej są na bieżąco omawiane poszczególne dni oraz filmy. Tutaj pokazujemy transmisję z otwarcia kongresu. Poszukując więcej wiadomości na temat Eucharystyczych Kngresów, dowiedzieliśmy się, że 8-y MKE odbył się w roku 1893 w Jerozolimie, która wtedy należała do Syrii. Jak to wszystko się zmienia na tym świecie …

.

“Wszystkie moje źródła są w Tobie”

Zobaczmy ile tam radości !! (3:27:11) https://www.youtube.com/watch?v=enYakm2qI8E . Dołączamy kilka zdjęć. Sobota 11 września to Święto Rodzin na Wyspie Małgorzaty, a wieczorem – Msza św. pod przewodnictwem prymasa Węgier kard. Pétera Erdő i procesja eucharystyczna ze świecami na plac Bohaterów. W niedzielę 12 września papież Franciszek odprawi o 11.30 na placu Bohaterów Mszę św. kończącą 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie.

*

A teraz – niestety – smutna wiadomość, której nie można pominąć. Jednym z gości kongresu jest chaldejski patriarcha z Iraku, kardynał Louis Raphaël Sako. Wobec tysięcy uczestników dał on wstrząsające świadectwo: “Co wydarzyło się w Afganistanie, to wstyd dla całego świata. Zostawić ludzi w rękach fundamentalistów – to rzecz straszna. Amerykanie nie wzięli na siebie odpowiedzialności, a chaos, do jakiego doprowadzili, jest niewyobrażalny”.

.

Stany Zjednoczone wydały ne tę wojnę setki miliardów dolarów, zostawiając ekstermistom nowoczesne uzbrojenie szacowane na 85 mld.

W Afganistanie polskie oddziały w okresie szczytowym przekroczyły liczbę 2600 osób. W trumnach wrócilo do Polski 43 żołnierzy i jedna osoba cywilna. Brak statystyki o tym, ile osób zostalo rannych, ilu zaginęło lub załamalo się psychicznie. Które państwo zapłaci renty i odszkodowania ofiarom oraz ich rodzinom? Na początku bieżącego stulecia, decyzję o wysłaniu polskich żołnierzy zatwierdził ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. Była to agresja wobec kraju, który nie był z Polską w stanie wojny. Zakończyła się kompromitującą klęską państw, które w niej uczestniczyły. Tak się tworzy kolejne miliony uchodźców.

____________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »