Fioretti – kwiatki marca

Fioretti – kwiatki marca

Krótkie i pożyteczne informacje łączymy co jakiś czas i publikujemy w jednym artykule / wstępniaku nadając mu tytuł FIORETTI, z włoskiego “kwiatki”. Takie okólniki – czy też mówiąc po polskiemu “niusLetery” – na portalu http://kocham-pl.com zawierają kilka przyjemnych aktualności, czasami praktycznych i najczęściej pozytywnych. Tym razem będzie trochę inaczej, co wyjaśnia końcówka tego tekstu.

Po pierwsze artykuł o kaligrafii ze stycznia b.r. pod tytułem “Trening uwagi i wyciszenia” okazał się nadspodziewanie popularny. Ciekawe ile osób zainspirował do relaksującej sztuki pięknego pisania… Dodajemy łacińskie przysłowie, którego nie było w pierwszej wersji artykułu: “Kto pisze, jakby podwójnie czytał“.

.

DZIEŃ LASU

Po drugie, 21 marca czyli w pierwszy dzień wiosny obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasu. Jeśli czytaliście cykl artykułów o poszczególnych krainach przyrodniczo-leśnych, to prawdopodobnie był tam też krótki opis przyrodniczy Waszych rodzinnych stron.

Dzień lasu w przedszkolu – Nakło n. Notecią

Nie można było zrobić tego szczegółowo, gdyż zajęłoby to zbyt dużo miejsca, ale będziemy ten cykl okazjonalnie wzbogacać nowymi wiadomościami. Dlatego warto tam co jakiś czas powracać. Jak pisaliśmy, Polska posiada 23 parki narodowe, a ponadto istnieje też 125 parków krajobrazowych. Są one łatwiej dostępne, utworzone nie tylko ze względu na walory krajobrazowe czy przyrodnicze ale także kutlurowe i rekreacyjne. Mapa poniżej pokazuje jak blisko są one zlokalizowane w stosunku do poszczególnych miejscowości.

.

Temat leśnictwa polskiego jest niezmiernie ważny, bo lasy są przebogatym skarbem narodowym. Niestety, co jakiś czas pojawiają się ostrzeżenia, że na skutek ogromnego zadłużenia państwowego, muszą one – wcześniej czy później – być sprywatyzowane. Zagrożenie takie staje się bardzo realne, gdy zawali się budżet na skutek finansowania kilku milionów “braci” Ukraińców : darmowe studia, mieszkania, ubezpieczenia zdrowotne, a może nawet program “500+” czy inne świadczenia, których nie otrzymują biedne polskie rodziny w kraju i na dawnych Kresach. Do tego problemu dołączamy trochę informacji poniżej.

.

Podróżując po krajach zachodznich, często widzimy napisy “Las prywatny. Wstęp wzbroniony“. Trzeba zmobilizować wszystkich miłosników przyrody, aby takie napisy nie pojawiły się przy lasach w Polsce.

.

Do wyprzedaży lasów może dojść jeszcze za czasu obecnej ekipy rządzącej, albo sprytnie przerzucą to na opozycję, gdy ta dojdzie do władzy. Byłoby to tragedią, gdyż państwowe lasy polskie należą do najlepiej zagospodarowanych w skali światowej. Tu jest planowanie długofalowe – na 100 i więcej lat, w oparciu o systematyczne opracowania specjalistów od urządzania lasów. Właściciel prywatny nie będzie dbać o takie sprawy, bo w takim przypadku liczy się najczęściej szybki zysk. Dlatego będzie chciał drewno swojego lasu spieniężyć bez czekania 80 czy 100 lat, bo wtedu już go nie będzie na tym świecie. A gdy rozpocznie wycinkę drzew aby sprzedawać drewno, to nawiedzeni ekolegi nic nie zrobią, bo nie będą mieć po prostu wstępnu na teren prywatny. Problem to ważny, choć nie wesoły ale nie można go pominąć przy okazji Dnia Lasu.

.

DUETY ŚPIEWAJĄ o MIŁOŚCI

W naszym piosenkowym cyklu kolejny duet i odwieczny temat – milość. Śpiewają Andrzej i Eliza czyli zespół o takiej właśnie nazwie. Wystepowało w nim kilka muzyków, ale cały czas tych dwoje było w czołówce. Andrzej Rybiński ukończył szkołę muzyczną w Łodzi i przedtem występował w kilku zespołach, między innymi w “Dwa plus Jeden”. Na samym początku Andrzejowi i Elizie przygrywał brat Andrzeja, Jerzy Rybiński, który też skończył łódzką szkołę muzyczną w klasie kontrabasu. Jerzy grał w bardzo lubianym zespole Piotra Janczerskiego NoToCo i tam powrócił po kilku latach.

This image has an empty alt attribute; its file name is andrzej-rybinski-i-eliza-grochowiecka-historia-milosci-620566-GALLERY_BIG.jpg

Eliza Grochowiecka śpiewała w sympatycznym zespole “Portrety” i oboje poznali się, gdy Andrzejowi ktoś popsuł gitarę, a dostał drugą właśnie od Elizy. Tak to zepsuta gitara zbliżyła ich do siebie, zaczęli razem występować a wkrótce byli już małżeństwem. I w radosnym nastroju pozostawili nam piosenkę o “Dobrej milości” – (2:30) https://www.youtube.com/watch?v=iK5VkTeogEs . Debiut zespołu “Andrzej i Eliza” na Opolskim Festiwalu Piosenki był udany i umożliwił im uczestnictwo w kilku festiwalach zagranicznych takich jak Bratysławska Lira oraz w Dreźnie i Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Rostocku a także w Rennes. Obyli też długie trasy koncertowe, głównie w kilku krajach europejskich, ale ciągłe rozjazdy nie sprzyjały życiu rodzinnemu. Małżeństwo po kilku latach się rozpadło. Największym ich przebojem był “Czas relaksuhttps://www.youtube.com/watch?v=J4onYpNYtv4 – dobry na izolację śWirusową. Eliza wyjechała do Niemiec Zachodnich, Andrzej pozostał w Polsce, ale już nie odzyskał takiej popularności jak w małzeńskim duecie. Przyszedł trudny czas, próbował zarabiać śpiewając dla Polonii w USA i grał dla pasażerów na promach pływających do Skandynawii. Ułożył sobie życie niedaleko Warszawy i doczekał się kilkoro wnucząt.

.

*

Kolej na temat ciężki, wspomniany na wstępie a którego nie można pominąć milczeniem. Chodzi gwałtowne i coraz bardziej masowe odradzanie się nazizmu na Ukrainie. Najpierw obejrzyjmy wywiad nagrany w polonijnym studio Chicago – (31:39).

Przed paroma dniami przysłano nam ponadto film dokumenalny francuskiej dziennikarki o tym, jak bojówki Azova i Prawego Sektora ostrzeliwały ludność cywilną na wschodnich regionach Ukrainy. Obecnie grupy nazistów mają już swoich przedstawicieli w centralnych władzach tego kraju. Z tego można wnioskować, że do nich trafi nowoczesne uzbrojenie wysyłane tam przez Stany Zjednoczone oraz kilka innych państw zachodnich. Paradoksalnie – wspierają nazizm, przeciwko któremu walczyli podczas II-giej wojny światowej.

.

To nie jest Berlin w roku 1933 ale Kijów na początku stycznia b.r. z udziałem tzw. Prawego Sektora.

.

Bojówki takie jak Azow czy Prawy Sektor nawiązuję bezpośrednio do działalności UPA, której “hieroje” realizowali politykę ludobójstwa na Wołyniu oraz w innych regionach dawnej Galicji.

.

1. Oficerowie SS na Ukraninie, w środku siedzi Stepan Bandera; 2. Szef batalionu Azow potwierdził, że jego zbiry strzelali do milicji podczas przewrotu w Kijowie (tzw. “Majdan-2014”)

.

Jeszcze większym problemem jest przyszłość kraju, gdzie nazizm propaguje się wśród młodego pokolenia, wychowując do nienawiści nawet małe dzieci. Takie państwo będzie zagrożeniem dla wszystkich swoich sąsiadów. Wiemy, do czego doprowadziła edukacja tego typu w hitlerowskich Niemczech.

.

1. Inscenizacja akademii szkolnej o bohaterstwie band UPA; 2. Czy wychowanie do nazismu jest już akceptowane w myśl politycznej poprawności?

.

Komentarz czytelnika z mediów społecznościowych. Może to warto skopiować i rozpowszechnić.

1. Ukraina jest dwa razy większa od Polski, ma 600,000 km kwadratowych.
2. Obrazy zniszczeń, które widzisz w tv to maksymalnie 20 km km2.


3. To rząd Ukrainy powinien w pierwszej kolejności zapewnić swoim obywatelom schronienie na dużej części terenów nie objętych działaniami wojennymi.
4. Na Ukrainie jest 600.000 osób ze zdiagnozowaną gruźlicą lekooporną – czyli śmiertelną (gruźlica jest nadal w pierwszej 10 chorób śmiertelnych). Dochodzi jeszcze wysoko zakaźny wirus żółtaczki typu C.


5. Nikt nie bada osób przekraczających teraz granicę, co w takiej sytuacji powoduje śmiertelne zagrożenie dla wszystkich, którzy się spotykają z tak ogromną falą uciekinierów.

6. Również nikt nie przestrzega polskiego społeczeństwa aby zachować ostrożność i aby rodziny z małymi dziećmi i kobietą w ciąży unikały korzystania np. ze wspólnej toalety, wanny, naczyń z obcymi.

7. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 30 tysięcy osób zakażonych HIV w tym ok 5 tysięcy zdiagnozowanym AIDS – głównie w środowiskach homoseksualistów. Natomiast na Ukrainie podano, że mają tam ćwierć miliona zakażonych i zdiagnozowanych! Tamtejesze media podają, że leków przeciw tej zarazie wystarczy na kilka tygodni.
8. Niezależnie od tego, przy pociągach, które wiozą Ukraińców do Berlina, kręcą się sutenerzy i wybierają ładniejsze dziewczyny aby zatrudnić je w domach publicznych. To jest legalny biznes w Niemczech.


9. Nie rozumiem dlaczego jest powszechne przekonanie, że Ukraina jest bezpieczna dla Polski. Niedawna historia o ludobójstwie na Wołyniu pokazuje coś przeciwnego, a ruch nazistowski na Ukrainie bardzo się rozprzestrzenia w ostatnich latach.
10. Uzbrojone bandy jak Azov czy Prawy Sektor mogą łątwo przedostać się do Polski, a wtedy może być powtórka bandytyzmu UPA, jak w latach 1940-tych.


11. Nie jestem ruskim trollem, przeciwnie! Ale skoro odbiera się majątki dzieciom i wnukom oligarchów rosyjskich, to nie rozumiem dlaczego w Polsce wnukowie stalinistów zostali dopuszczeni do najwyższych stanowisk i podejrzanych fortun?
12. Z całym szacunkiem drodzy Państwo, ale w pierwszej kolejności należy się zająć interesami własnego kraju i narodu jak to robi węgierski premier, pan Victor Orban. Wzywam polityków sprawujących wladzę do zajęcia się interesami własnego narodu, bo w tym celu zostali wybrani. Trzeba niezwłocznie zadbać o bezpieczeństwo kraju i zapobiec postępującej likwidacji państwa polskiego.

Czytających te slowa zachęcam do zachowania szczególnej ostrożności, bo covid przy epidemii wspomnianych wyzej chorób jest niczym.

Powyższy tekst nie jest naszego autorstwa i jeśli nawet nie ze wszystkim się tu zgadzamy, to warto się zastanowić nad takim ostrzeżeniem. Sprawy te pomijane są w środkach masowego przekazu, które odwracają uwagę tematami zastępczymi. Jak to jest, że gdy granicę Polski zaczęły napierać setki tysięcy uciekinierów, to nikt ich nie sprawdzał, nie obowiązywała żadna kwarantanna i nagle zniknął szkodliwy wirus? A może te wszystkie obostrzenia i trzymanie ludzi w izolacji to była tylko mistyfikacja? Dlatego trzeba nieustannie uświadamiać ludzi zagubionych, przytłoczonych zgiełkiem dezinformacji – dla dobra nas wszystkich. Dopóki nie jest jeszcze za późno.

.

1. Niemcy w latach 1930-tych; 2. Ukraina w XXI-wszym wieku.

* * *

Aby nie kończyć artykułu pesymistycznie, zachęcamy do duchowego uczestnictwa w pielgrzymce wzdłuż granic Polski (2:26) https://www.youtube.com/watch?v=omI0eQ0Hr74 . Wytrwałą wędrówkę po pięknych zakątkach Polski zorganizowała niewielka grupa entuzjastów. Gdy zawodzą już wszystkie ludzkie nadzieje, pozostaje modlitwa i wiara w Bożą opatrzność. Więc zjednoczmy się z nimi w modlitwie. W internecie dostępne są krótkie odcinki przedstawiające poszczególne etapy tej wędrowki – w pogodę słoneczną ale i podczas opadów śniegu i w mroźne a ostatnio już w deszczowe dni.

___________________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »