Świetliki czerwcowe

Świetliki czerwcowe

Jak wiadomo, każdego roku w czerwcu pojawiają się robaczki świętojańskie, zwane świetlikami a w Noc Świętojańską paproć zakwita. Kto znajdzie taki kwiat paproci, tego spotka szczęście. Stądteż taki baśniowy tytuł aktualności na ten miesiąc. A więc po kolei.

Wkrórce rozpocznie się jubileuszowe Światowe Spotkanie Rodzin. Inicjatorem tych spotkań był papież Jan Paweł II i pierwsze takie spotkanie też odbyło się w Rzymie, z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny -1994.

Od tego czasu różne miasta gościły to wielkie wydarzenie, np. : Rio de Janeiro – 1997 (z hasłem – Rodzina, dar, zobowiązanie i nadzieja ludzkości), Manila – 2003 (Rodzina chrześcijańska dobrą nowiną na trzecie tysiaclecie), Walencja – 2006 (Przekazywanie wiary w rodzinie), Meksyk – 2009 (Rodzina szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich), Mediolan – 2012 (Rodzina – praca i świętowanie), Filadelfia – 2015 (Rodzina pełnią życia), Dublin – 2018 (Rodzina, Ewangelia i radość dla świata).

.

W spotkaniach tych biorą udział setki tysięcy osób, a niekiedy ilość obecnych przekracza nawet milion. Tygodniowy program jest bardzo bogaty i niezapomniane wrażenie sprawia poznanie tylu rodzin z różnych stron świata.

_________________________

28 czerwca 2022 Polskie Towarzystwo Botaniczne będzie obchodzić Jubileusz 100-lecia swojej działalności na arenie krajowej i międzynarodowej. Świętowanie jubileuszu było poprzedzone organizacją licznych ogólnokrajowych i lokalnych wydarzeń w regionalnych oddziałach PTB i 15 jego sekcjach specjalistycznych.

.

Polskie Towarzystwo Botaniczne (PTB) – powstało w kwietniu 1922 na Zjeździe Botaników w Warszawie. Organizacja przyczynia się do rozwoju botaniki, jako jednego z działów biologii. Jednym z głównych celów PTB jest powiązanie działalności naukowej z potrzebami kultury i gospodarki narodowej oraz popularyzację wiedzy botanicznej.

Za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie botaniki Polskie Towarzystwo Botaniczne nadaje medal im. Władysława Szafera (1889-1970), jednego ze światowych pionierów ochrony przyrody. Profesor Szafer zajmował się ochroną przyrody, florystyką (inwentaryzacją flory), paleobotaniką i geografią roślin. Osobom zasłużonym w upowszechnianiu wiedzy botanicznej przyznawany jest medal im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego (1875-1963). B. Hryniewiecki znany był jako znakomity pedagog. Był też jednym z założycieli i wieloletnim prezesem PTB oraz Ligi Ochrony Przyrody.

Sesje terenowe Polskiego Towarzystwa Botanicznego przy zarastającym zbiorniku wodnym oraz w Lasach (jeszcze) Państwowych.

____________________

Na początku maja w siedzibie Książnicy Karkonoskiej otwarto wystawę poświęconą 70-leciu ratownictwa górskiego w Sudetach. Następnie wystawa jest przewożona kolejno do Szklarskiej Poręby, Kowar, Karpacza, Świeradowa Zdroju, Mysłakowic i Mirska. Później pojedzie w Kotlinę Kłodzką.

2022 – Rok ratownictwa górskiego w Sudetach

Sudety przyciągały nie tylko osadnikow ale i turystów, czemu sprzyjała dobra baza turystyczno-uzdrowiskowa oraz dobra organizacja ruchu turystycznego. Początkiem Sudeckiego GOPR-u było Studenckie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powołane 15 grudnia 1952 w schronisku Samotnia. Siedzibą centrali na całe Sudety stał się budynek straży pożarnej w Przesiece. Siedemdziesiąt lat sudeckiego GOPR to praca kilku pokoleń ratowników, tysiące przepracowanych godzin i setki akcji ratunkowych.

W związku z reorganizacją podziału administracyjnego Polski, w roku 1975* wyodrębniono Wałbrzysko-Klodzką grupę ratowniczą. Pierwsza reforma (49 województw, ograniczenie biurokracji przez likwidację powiatów i wzmocnienie gmin) wpłynęła pozytywnie na rozwój kraju. Natomiast utworzenie samodzielnego ośrodka ratowniczego w Wałbrzychu Sudetach Wschodnich płynęło korzystnie na zaniedbane turystycznie regiony Sudetów Wschodnich. Ten region Polski, obejmujący całe Sudety, tworzą 22 pasma górskie, odwiedzane każdego roku przez miliony turystów.

Ogłoszenie Roku Ratownictwa Górskiego w Sudetach jest wyrażenie uznania i wdzięczności ratownikom i osobom, które ryzykują własnym życiem i zdrowiem aby nieść pomoc ludziom, którzy – odwiedzając piękne góry – znaleźli się w niebezpieczeństwie.

* Odejście od dwustopniowego podziału administracyjnego Polski – gdzie władze wojewódzkie na swoim terenie były bliżej poszczególnych miejscowosći – nastąpiło w roku 1998. Decyzję podjęto za prezydentury Kwaśniewskiego (PZPR /SLD), podczas gdy premierem był J.Buzek (Akcja Wyborcza Solidarność). Ustalono, że ma być 16 województw, które obszarowo będą zbliżone do landów niemieckich. Wyjątkiem jest male woj. opolskie – pozostawione między Górnym i Dolnym Śląskiem. Czyżby w tym celu, by mogła się umocnić mniejszość niemiecka, która tam pozostała po wojnie? No więc mamy RAŚ (Ruch Autonomii Śląska), to na początek … Jak to miło, ktoś powie, że w najważniejszych sprawach lewica i “prawica” działają zgodnie, ręka w rękę… A w nowym podziale kraju, przez ustanowienie 314 powiatów, przy okazji i biurokracja się rozrosła. Dla swojaków jest więcej ciepłych posadek.

_____________________

.

2022 jest też rokiem Stulecia Powrotu części Górnego Śląska do Polski (w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego). Polacy cieszyli się z tego, że chociaż część Śląska będzie należeć do Polski. Dziś mamy cały Śląsk, także Dolny Śląsk …

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach i (na prawo) w Wodzisławiu Śląskim. Upamiętniają one trzy zbrojne wystąpienia Ślązaków przeciw niemieckim włądzom, aby osiągnąć przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Katowicki pomnik ulokowany jest w pobliżu ronda i popularnego “spodka” czyli hali sportowo-koncertowej, przy alei Wojciecha Korfantego. Kamień węgielny pod budowę pomnika wmurowano 3 maja 1966, w czasie obchodów jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Autorami projektu byli rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła (1931-1967) i architekt Wojciech Zabłocki (1930-2020), szermierz i olimpijczyk, profesor nauk technicznych i znawca architektury sportowej.

_______________

.

Na koniec wiadomości skandaliczne, których przemilczeć nie moża. Chodzi o nasilające się wydarzenia przy aprobacie obecnych władz. Przyszłym pokoleniom trudno będzie uwierzyć, że Polska stoczyła się do tego stopnia i nikt nie potrafił przywołać do porządku ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.

.

Zacieśniają się więzi /więzy. Złośliwi skomentowali : tak oto kaczyzm połączył się z banderyzmem, już oficjalnie.

A jeszcze parę lat temu, ten sam człowiek wręczył order Orła Białego Władysławowi Siemaszce – byłemu żołnierzowi 27-mej Wołyńskiej Dywizji AK, która broniła polskie wioski przed bestialstwem band UPA.

Ile hipokryzji a nawet cynizmu w takim postępowaniu? Pan Siemaszko jest prawnikiem, który wiele lat poświęcił na badania o ludobójstwie na Wołyniu.

.

Takie marsze były na całej Ukrainie, jeszcze w styczniu 2022 roku.

.

Zoriana Konowalec to jedna z ochotniczek, wyraża swoje uczucia wdzięczności za pomoc, jaka miliradami płynie z Polski.

Rządzący obecnie Polską wysyłają tam ogromne sumy pieniędzy, żywność a nawet uzbrojenie, co jest nieoficjalnym aktem wypowiedzenia wojny przeciwko Rosji. Jaki procent uchodźców ze wschodu jest urobiony przez banderowców i podziela opinię tej krasawicy? A ona postępuje zgodnie z ideologią ludobójców, wszak nazwisko zobowiązuje. Jewhen Konowalec (1891-1938) był przewodniczącym OUN /Organizacji Ukraińskich Nazistów.

.

Tutaj następna aktywistka banderowskiej Ukrainy. Napadła na ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce, gdy przybył on na cmentarz poległych żołnierzy, aby złożyć wieniec w rocznicę zakończenia II-giej wojny światowej. Dumna dziewoja oblała dyplomatę farbą. To chyba etatowa prowokatorka, bo widziano ją na innych antypolskich demonstracjach. Mało tego, stała się bohaterką gadzinowej prasy i oświadczyła, że warszawka powinna zamknąć ambasadę Federacji Rosyjskiej. I to mają być biedni uchodźcy, którzy potrzebują pomocy? To hańba – nie Polsce, ale obecnemu rządowi, który nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa przedstawicielom zagranicznych ambasad. A gwarantują to międzynarodowe konwencje o ochronie placówek dyplomatycznych i personelu w nich pracującego. To było barbarzyństwo niespotykane w państwach cywilizowanych. Rządy POPiS-u są tak ustawione, aby wymieniać się posadami od wyborów do wyborów – pozorujac raz rząd a drugim razem opozycję. A póki co, może oni są sterowani w tym kierunku, aby zerwać kontakty dyplomatyczne z Rosją? Skutek byłoby taki, że wszelkie sprawy między tymi państwami będą załatwiać nadesłani “opiekunowie”. Mamy już małą do tego przymiarkę w postaci Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, której przewodniczy – nie rozwiązując tych problemów – Adam Daniel Rotfeld. Zresztą sam tytuł sugeruje, że celem tej grupy nie musi być rozwiązywanie tworzonych problemów.

Specjalista od spraw trudnych – A.D. Rotfeld z nieodżałowaną Madeleine Korbel-Albright, wielce zasłużoną w rozpadzie Jugosławii. Rząd w Warszawie był jednym z pierwszych na świecie, który uznał Kosowo jako niepodlegle państwo. A my też mamy przecież Śląsk, Pomorze, Mazury – z narastającymi mniejszościami. Żeby wspomnieć tu chociaż Ruch Autonomii Śląska.

Prymas Wyszyński ostrzegał działaczy “Solidarności” aby ich rękami ktoś obcy nie załatwiał swoich (brudnych) interesów. Ale oni to zlekceważyli, bo uwierzyli nasłanym doradcom. Skoro panna “S” poszła w złym kierunku i dzisiaj milczy na to wszystko co się dzieje, to trzeba nawiązywać przyjazne kontakty prywatnie – ponad granicami i niezależnie od rządowych matactw. Tamci robią to przecież od lat przez różne NGO (organizacja pozarządowe), fundacje finansowane z zagranicy. I wcale się z tym nie kryją.

9 maja także w Berlinie składano wieniec z okazji zakończenia II-gie wojny i usunięto osobę, która przyszła na tę uroczystość z flagą ukraińską. Parę dni po barbarzyńskim ataku na ambasadora, kilku mężczyzn wciągnęło Polaka do bramy i tam go zasztyletowali. To się wydarzyło w samym centrum Warszawy. Gazety nie podały skąd byli mordercy, bo nie wypada pisać o Ukraińcach źle. Ku czemu sterują warszawskie rządy, jeśli Polacy nie czują się bezpiecznie we własnym kraju?

Na koniec króciutki film – (1:01) https://www.youtube.com/watch?v=zs1yPKwW2uY&t=38s . Czy te dziewczęta i chłopcy są szkoleni w tym celu, aby walczyć i ginąć za banderowską Ukrainę? Tak przynajmnie deklarował jeden z ministrów wojny tzw. IV RP – że mamy tu oddziały SZAP (Stanów Zjed. Amer. Płn) aby Polska mogła wysyłać wojsko wszędzie gdzie Anglosasi będą chcieli. Nie jest to pocieszająca wiadomość, dlatego zostawiliśmy ją na koniec. Z drugiej strony wierzymy, że naród się obudzi i z Bożą pomocą odsunie takie zagrożenia.

*

Niedawno Stany Zjednoczone i Chiny wysłały do Rzymu najważniejszych przedstawicieli swoich dyplomacji, ponieważ – jak twierdzi administracja amerykańska – rośnie napięcie między oboma krajami w związku z wojną rosyjsko-ukraińską i pojawiają się obawy, że konflikt przybierze “jeszcze bardziej mroczny obrót”. Narazie to jest wojna rosyjsko-amerykańska, w której zarówno Ukraina jak i Polska są tylko pionkami.

___________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »