Przedbiegi olimpijskie

Przedbiegi olimpijskie

Niesamowitego wyczynu dokonał w ostatnich dniach Leonardo Fabbri, włoski kulomiot. Pobił nie tylko rekord swego kraju, ale osiągnął drugi najlepszy wynik (22,95) w historii Europy od 36 lat. Rekordzistą pozostaje reprezentant NRD Ulf Timmermann, który wprowadził nową technikę w tym sporcie i pchnął kulę na odległość 23,06 m. Przypomnijmy, że na olimpiadzie w “Monachium-1972” złoty medal zdobył Władysław Komar wynikiem 21,18 m.

Znakomite wyniki osiągają polscy sportowcy w rzucie młotem. Najbardziej utytułowaną mistrzynią jest Anita Włodarczyk, która zdobyła złote medale na kolejnych trzech ostatnich olimpiadach (Londyn-2008, Rio de Janeiro-2016 i Tokio-2020). Obecnie szykuje się do Igrzysk Olimpijskich i już pobiła rekord życiowy. Kibice reprezentacji Polski mają wielkie nadzieje, że Włodarczyk zdobędzie na nich swój czwarty złoty medal. Lekkoatletka po krótkiej przerwie wróciła już do treningów. Jako ciekawostkę podajemy, że kobiety pchają kulą o masie 4 kg, a mężczyźni – 7,26 kg. Dla juniorów i młodzików kule są lżejsze.

.

Jedną z najbardziej popularnych gwiazd sportu w Polsce jest Maria Andrejczyk. Na olimpiadzie w Rio de Janeiro urocza 20-latka była blisko medalu zajmując czwarte miejsce w finale. Była to sensacja nie lada, ponadto Marysię uznano za jedną z najładniejszych zawodniczek na olimpiadzie. Urodziła się w Suwałkach i tam rozpoczynała treningi w Uczniowskim Klubie Sportowym “Hańcza”. Z odległego zakątka Polski przeszła nagle do szerokiego świata, wśród blasku jupiterów i dziennikarskiej gawiedzi, a fotografie młodej oszczepniczki znalazły się na czołówkach gazet. Wysoką formę potwierdziła cztery lata później w Tokio, zdobywając medal srebrny. Później przyszły kłopoty osobiste i zdrowotne. Myślała nawet o wycofaniu się ze sportu, ale wróciła do treningów i próbuje zakwalifikować się na tegoroczną olimpiadę w Paryżu. Na początku maja rzuciła oszczepem na odległość 62,03 m. i jest już blisko celu, bo żadna z jej zagranicznych konkurentek nie przekroczyła ostatnio 65 metrów.

.

W Szanghaju trwają eliminacje przedolimpijskie w kilku nowych (i niezwykłych) sportach, które niedawno wprowadzono do programu igrzysk – np. skoki na deskorolce, akrobatyka rowerowa. połamaniec zwany “breakdancing” itp. Mówi się, że celem jest przyciągnięcie do sportu młodzieży, ktorej brakuje ruchu na świeżym powietrzu, gdyż coraz więcej czasu spędza w internecie. Zwycięzcą kwalifikacji w skałkowej wpinaczce został Alberto Ginés z Hiszpanii, zdobywca złotego medalu na ostatniej olimpiadzie w Tokio. Co ciekawe, on jest oficjalnie zawodowym wpinaczem czyli treningi zajmują mu całe dni nie dając szans na podjęcie pracy. Podobnie jest w innych dyscyplinach sportu. Czy można jeszcze mówić o sporcie amatorskim w konkurencjach międzynarodowych?

Ciągłe zmiany społeczne zachodzą w różnych dziedzinach, nie omijając Igrzysk Olimpijskich. Mówi się np. o trójkątnych oraz innych “parach” w jeździe figurowej na lodzie. Co tam jeszcze wymyślą – trudno przewidzieć, ale nie dajmy się zwariować.

.

Od roku 1948 obchodzony jest Olimpijski Dzień – na pamiątkę wznowienia nowożytnych igrzysk, co miało miejsce na Sorbonie w Paryżu 23 czerwca 1894.

_____________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »