Tak w Polskę iść … (Cz. 4b)

Tak w Polskę iść … (Cz. 4b)

Wysoczyzna Kaliska to duży region otoczony ze wschodu i północy doliną Warty, a od południa dwiema kotlinami – Milicką i Żmigrodzką. Od strony zachodniej graniczy z Lesznem i Pojezierzem Krzywińskim. W środku tej wysoczyzny znajduje się Kalisz, najstarsze miasto w Polsce i stolica Diecezji Kaliskiej.

.

1. Katedra św. Mikołaja, główna świątynia diecezji; 2. Herb diecezji kaliskiej; 3. Wnętrze katedry.

Diecezja kaliska (łac. Dioecesis Calissiensis) – jedna z dwóch diecezji w metropolii poznańskiej. Erygowana 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae populus. Do głównych świątyń diecezji należą też : Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Kaliszu, Konkatedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim, Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze i Bazylika św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.

Między czterema głównymi świątyniami jest także bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Kaliszu – kościół w śródmieściu Kalisza.

Jest ona miejscem szczególnym, ponieważ w niej się mieści Narodowe Sanktuarium św. Józefa z Nazaretu ze słynącym cudami obrazem Świętej Rodziny. W latach 1751–1779 kustosz kolegiaty kaliskiej zarejestrował i opublikował niemal 500 dowodów uzdrowień za przyczyną świętego Józefa, czczonego w obrazie Świętej Rodziny. W ostatnich latach kult świętego Józefa Kaliskiego bardzo się rozszerza. Przybywają do sanktuarium liczne pielgrzymki z całej Polski. Liczbę pielgrzymów szacuje się na około 200 tysięcy rocznie, w tym bardzo wielu rzemieślników. W czerwcu 1997 przed tym obrazem modlił się papież Jan Paweł II.

.

Na terenie diecezji działa 283 parafie zgruowane w 30 dekanatach. Udzielane jest Poradnictwo specjalistyczne dla małżeństw i rodzin, a środkiem komunikacji wśród wiernych jest dwutygodnik “Opiekun”.

Herb biskupa D. Bryla.
Ordynariusz diecezji, Bp Damian Bryl.

SANKTUARIA w DIECEZJI. Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim. Sanktuaria maryjne – Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Grabowie nad Prosną, MB przy Żłóbku w Kobylinie, MB Patronki Małżeństw w Kretowie i MB Pięknej Miłości w Sadowiu oraz w wielu innych miejscowościach. Motto w herbie biskupim: Caritas Christi urget nos (Miłość Chrystusa przynagla nas). Pod krzyżem znajduje się biała lilia – symbol św. Józefa.

GRUPY DUSZPASTERSKIE. Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Bractwo Świętego Józefa, Eucharystyczny Ruch Młodych, Ruch Czystych Serc, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie na Rzecz Ewangelizacji Młodzieży „Tratwa” i Koła Różańca Świętego, Ruch Światło-Życie, Parafialne oddziały Caritas.

<< Mapa na lewej stronie: Podział diecezji na rejony duszpasterskie, patrząc od góry (północna część Diecezji Kaliskiej). Nr.9 – dekanaty Żerków, Jarocin i Czermin; Nr. 5 – dekanaty Koźmin, Krotoszyn i Zduny; Nr.4 – Dobrzyca, Pleszew, Raszków i Gołuchów; Nr.1 – Kalisz I (północne dzielnice), Stawiszyn i Koźminek; Nr.3 – Ostrów Wlkp, Odolanów, Mikstat; Nr.2 Kalisz II (południowe dzielnice), Ołobok, Opatówek i Błaszki; Nr.7 – Twardogóra, Syców i Ostrzeszów; Nr.6 – Złoczew, Lututów i Grabów; Nr.8 – Bralin, Kępno i Wieruszów; Nr.10 – Trzcinnica, Bolesławiec i Wołczyn.

WAŻNE WYDARZENIA w HISTORII DIECEZJI : 25 marca 1992 Jan Paweł II Bullą Totus Tuus Poloniae Populus utworzył diecezję kaliską. / Po pięiciu latach papież odobiście odwiedził Kalisz podczas swojej pielgrzymki do Polski.

Współzałożyciel ZSTDK, bp Edward Janiak był także wieloletnim Duszpasterzem Pracowników Leśnictwa.

16 kwietnia 2000 diecezjalne spotkanie młodzieży i poświęcenie krzyża na Górze Błogosławieństw. / 27 września 2009 W bazylice kolegiackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu odprawiono Mszę rozpoczynającą X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny w Kaliszu i nastąpiła oficjalne otwarcie oraz poświęcenie Centrum Józefologicznego w Kaliszu. / 1 września 2017 inauguracja ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH Diecezji Kaliskiej (ZSTDK) z inicjatywy ordynariusza diecezji, Bp. Edwarda Janiaka. Półtora roku później, podczas Mszy św. sprawowanej przez abpa Józefa Kowalczyka prymasa Polski seniora, odbyło się uroczyste nadanie imienia św. Józefa wspomnianemu Zespołowi Szkół Technicznych. / 26 sierpnia 2019 Biegowa Pielgrzymka Ministrantów Diecezji Kaliskiej na Jasną Górę. / 8 grudnia 2020 papież Franciszek ogłosił Rok Świętego Józefa. Tego samego dnia (w 150-tą rocznicę ogłoszenia świętego Józefa patronem i opiekunem Kościoła Świętego przez bł. Piusa IX), odbyło się Sympozjum Józefologiczne.

.

Stało sie już tradycją, że co roku w okresie Bożego Narodzenia przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu jest wystawiana żywa szopka, która przypomina o największym wydarzeniu sprzed ponad 2000 lat. W przygotowaniach bierze udział grupa parfian budując małe zagrody dla osła, owiec, kóz i klatki dla gołębi, królików i ustawiająć choinki z lasu. Otwarcie szopki odbywa się w wigilijny wieczór, przyciągając całe rodziny kaliszan.

.

I Wał Żerkowski

WAŁ ŻERKOWSKI zwany też Wysoczyzną Mieszkowską znajduje się na północnym skraju Diecezji Kaliskiej. Jest to mały region będący wschodnią częścią Pojezierza Leszczyńskiego. Teren falisty z niewysokimi wzgórzami rozpościera się pomiędzy dolinami Warty i Lutyni a wznosi się do 161 m npm. Jedynym ośrodkiem MIEJSKIM regionu jest Żerków, ponadto wieś Mieszków.

1 Dekanat ŻERKÓW / 7 parafii

1. Panorama Żerkowa, na pierwszym planie kościół parafialny św. Stanisława; 2. Dworzec kolejowy.

ŻERKÓW to 2-tysięczne miasteczko na Wale Żerkowskim, położone 60 km na płd-wsch od Poznania, w pobliżu rzek Warty i Lutyni. Przez teren gminy jeżdżą pociągi na trasie Wrocław – Gniezno. Polacy mieszkający w Żerkowie byli świadkami prób germanizacji, tj. wynarodowienia z polskiej kultury. W wyniku powstania wielkopolskiego miasto znalazło się w granicach Polski. W roku 1979 otwarto stanicę harcerską, a gospodarka Żerkowa bazuje na turystyce. Ilustracja z prawej strony : królewski głaz poswięcony polski królom – Bolesławowi Pobożnemu i Przemysławowi.

.

1. Brzóstków; 2. Lubinia – ukwiecona brama w święto Bożego Ciała; 3. Kretków, kościół parafialny i replika groty z Lourdes.

Parafie dekanatu : Brzóstków – św. Jana Chrzciciela; Kretków – pw. Wszystkich Świętych; Lubinia Mała – św. Andrzeja Boboli; Pogorzelica – św. Wojciecha i Matki Kościoła; Wieczyn – pw. NSPJ; Wilkowyja – św. Wojciecha Biskupa; Żerków – św. Stanisława.

1. Wieczyn; 2. Wilkowyja podczas uroczystego bierzmowania; 3. Pogorzelica.

POGORZELICA to stara wieś książęca, położona malowniczo nad Wartą, między Żerkowem a Pyzdrami. WILKOWYJA – duża wieś sołecka na brzegu Lutyni. Początki Wilkowyi sięgają roku 1243.

.

II Wysoczyzna Kaliska

1. Ujście Prosny do Warty; 2. W południowej części regionu występóją wzgórza.

WYSOCZYZNA KALISKA – duży region o powierzchni 2623 km² pomiędzy doliną Baryczy, Wysoczyzną Leszczyńską, z Kotliną Grabowską i Wysoczyzną Turecką. Najwyższe punkty tej wysoczyzny to Wzgórza Opatowsko-Malanowskie w okolicach Chełmc (189 m npm) i Wzgórza Wysockie w rejonie Wysocka Wielkiego (189,4 m npm.). Wysoczyznę przecina na wschodzie dolina Prosny (lewy dopływ Warty o długości 216 km). Miasta na terenie wysoczyzny : Dobrzyca, Jarocin, Kalisz, Koźmin Wielkopolski, Krobia, Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski, Pleszew, Nowe Skalmierzyce i Zduny.

.

2 Dekanat JAROCIN / 9 parafii

Herb gminy Jarocin

1. Centrum miasta i kościół św. Marcina; 2. Jarocin, okolice; 3. Pielgrzymka rowerowa z parafii MB Fatimskiej na Jasną Górę;

JAROCIN – miasto na Wysoczyźnie Kaliskiej (przy płn-wsch części Wysoczyzny Leszczyńskiej). Wykopaliska archeologiczne odkryły, że już ponad 4 tysiące lat na tych ziemiach przebywały wędrujące grupy zbieracko-łowieckich i pasterskie. Krzyżowały się tutaj szlaki handlowe z Torunia do Wrocławia oraz między Poznaniem i Kaliszem, dzięki czemu rozwinęły się tu handel i rzemiosło.

.

1-2. Jarocin, parafia pw. Chrystusa Króla i uroczystość Pierwszej Komunii; 3. Pomnik prof. Jana Szyszki, naukowca-praktyka i jednego z najbardziej zasłużonych leśników dla ochrony środowiska w Polsce.

Muzeum regionalne w Jarocinie

27 grudnia 1918 wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Powstańcy opanowali punkty strategiczne miasta: pocztę i dworzec kolejowy, uniemożliwiając ewentualne transporty wojsk niemieckich. Jarocin został ostatecznie przejęty przez oddziały polskie 1 stycznia 1919. W czasie II wojny światowej z miasta wysiedlono większość Polaków do Generalnego Gubernatorstwa, a w zamian sprowadzono Niemców. W styczniu 1945 roku miasto wyzwoliły jednostki 33 Armii 1 Frontu Białoruskiego.

Po wojnie Dom Kultury (1976), Fabrykę Jarocińskich Fabryk Mebli (1977), oddano do użytku obwodnicę na odcinku drogi krajowej nr 38 (Kalisz – Poznań) (1978), powstał też nowy zakład produkcyjny Jarocińskiej Fabryki Obrabiarek „Ponar-Jafo” (1982). Które z tych inwestycji przetrwały do dzisiaj – to już osobny problem. Od wielu lat Jarocin jest reklamowany jako miejsce masowych występów muzyki rockowej, zwanej popularnie “rockowisko”. Ciekawe, czy mieszkańcy miasta lubią hałas. Na prawej stronie: fragment afisza (coście zrobili z tą wolnością).

.

1. Twardogóra; 2. Zespół dziecięcy na festiwalu folklorystycznym w Jarocinie; 3. Siedlemin.

Parafie dekanatu : Golina – św. Andrzeja Apostoła; – Jarocin – 4 parafie (pw. Chrystusa Króla; pw. MB Fatimskiej; św. Antoniego Padewskiego; w. Marcina); Magnuszewice – św. Barbary; Siedlemin – św. Mikołaja; Twardów – św. Apostołów Piotra i Pawła; Witaszyce – pw. NMP Wniebowziętej.

.

1-2. Golina, kościół parafialny i fragmenty wystawy o sztuce hafciarskiej; 3. Witaszyce.

GOLINA – wieś sołecka, która ma charakter rolniczo-przemysłowy. Od 1999 roku wiele osób znajduje zatrudnienie w przemyśle mięsnym, w lokalnych Zakładach Mięsnych. Wieś ma przedszkole, szkołę podstawową oraz gimnazjum. Z Goliny wywodzą się tzw. “snutki golińskie” czyli biały haft nasnuwany na płótnie, ceniony szeroko także zagranicą. Na zebraniu wsi uchwalone zostało logo sołectwa, które zawiera dwie snutki golińskie i zabytkowe Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

.

3 Dekanat KOŹMIN / 7 parafii

1. Według planów, tak ma wyglądać rynek w Koźminie po renowacji; 2. Rzeka Orla.

KOŹMIN WIELKOPOLSKI – miasto i siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Położony jest nad Orlą (prawy dopływ Baryczy), w odległości ok. 15 km na północ od Krotoszyna i ok. 50 km na zachód od Kalisza. Przemysł przetwórczy reprezentowany jest przez gałęzie: metalową, drzewną, spożywczą i chemiczną. Park Miejski z urozmaiconą pergolami aleją grabową, stawem oraz stanowiskiem bażantów.

Fragment zamku w Koźminie
Maćko Borkowic schodzi do lochu – obraz Jana Matejki.

Atrakcją miasta jest okazały zamek, w którym się mieści Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Wybudowany został w XIV wieku przez Macieja Borkowica (1298-1360), starostę poznańskiego, w czasach późniejszych był wielokrotnie przebudowywany. Z tym zamkiem wiążą się ponure dzieje. Gdy Maćko Borkowic herbu Napiwon został wojewodą, zaczął buntować szlachtę przeciw polskiemu królowi. Został wypędzony na banicję a kiedy wrócił, obiecał zaprzestać spiskowanie i przysiągł lojalność królowi. Przysięgi nie dotrzymał i ponownie snuł knowania, za co wtrącony został do lochu i skazany na śmierć głodową.

.

1-2. Koźmin: kościół św. Stanisława i witraż w kościele św. Wawrzyńca; 3. Borzęciczki, kościół parafialny.

Parafie dekanatu : Borzęciczki – św. Marcina Biskupa; Koźmin Wielkopolski (2 parafie – św. Stanisława oraz św. Wawrzyńca); Mokronos – pw. NMP Wniebowziętej; Pogorzela – św. Michała Archanioła; Rozdrażew – św. Jana Chrzciciela; Wielowieś – pw. Wszystkich Świętych.

1-2. Mokronos, fragment ołtarza w kościele pw. Wniebowziętej NMP i pamiątkowe zdjęcie ze Światowych Dni Młodzieży; 3. Wielowieś, kościół parafialny.

RAZDRAŻEW – grupa dzieci uczestniczyła w wyjazdowych warsztatach fotograficznych, podczas których przekazano im teoretyczne podstawy fotografii i zastosowanie ich w różnych warunkach terenowych. Podsumowaniem warsztatów było przeprowadzenie konkursu fotograficznego, otwartego także dla tych, którzy nie brali udziału w tym wyjeździe. Na prawej stronie widoczny jest herb gminy Razdrażew.

1. Wyjazdowa sesja fotograficzna młodzieży z parafii Razdrażewo; 2. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Razdrażewie; 3. Kościół w Pogorzeli.

Pogorzela, próba chóru dziecięcego przed nagraniem płyty.

.

Bory Grodzieckie

Bory Grodzieckie, przygotowanie do pasa zadrzewień na pograniczu pola i lasu.

Północny kraniec Wysoczyzny Kaliskiej (pomiędzy Pleszewem i Stawiszynem) pokrywa mezoregion przyrodniczo-leśny Borów Grodzieckich o powierzchni ogólnej 749 km2. Dominują w nich śródlądowe drzewostany borów sosnowych i borów mieszanych, miejscami występują mokradła. Bory od strony wschodniej graniczą z Równiną Rychwalską o krajobrazie urozmaiconym: łąki, lasy, torfowiska i pola uprawne. Niektóre miasta regionu znajdują się już na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej : Chocz, Rychwał i Zagórów, podobnie jak wsie Stare Miasto, Grodziec, Rzgów i Gizałki.

.

4 Dekanat DOBRZYCA / 7 parafii

1. Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy; 2. Pożegnanie lata; 3. Kościół parafialny.

DOBRZYCA – miasteczko i siedziba gminy miejsko-wiejskiej, przez którą płynie rzeczka Potoka wpadająca do Lutyni. W roku 1939 Niemcy narzucili nazwę Dobberschütz im Wartheland (okręg III Rzeszy, zwany Krajem Warty) i trwał ten stan aż do stycznia 1945 roku, gdy region wyzwoliły oddziały radzieckie. W okresie powojennym rozwijała się tu spółdzielczość (m.in. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, Gminna Spółdzielnia, Spółdzielcze Kółka Rolnicze, spółdzielczość mleczarska).

Na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego przy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy organizowany jest letni cykl koncertów. Uczestnicy usłyszą przeboje ze świata musicali, oper i operetek.

Obelisk poświęcony pamięci Stanisława Mikołajczyka, postawiony w roku 1991.

Powstało wiele obiektów, jak: Gminny Ośrodek Zdrowia, Szkoła Podstawowa, Bank Spółdzielczy. W wyremontowanych i rozbudowanych obiektach znalazły siedzibę Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna. Obecnie w gminie działa Adros – zakład drobiarski, który eksportuje swoje produkty do wielu europejskich krajów. Z okolic Dobrzycy pochodził Stanisław Mikołajczyk (1901-1966) przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego, którego nazwę po wojnie przejęło Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.

.

1-2. Karmin, kościół św. Barbary i Niedziela Palmowa. Witryna parafii w Karminie zawiera bardzo bogatą galerię zdjęć ; 3. Lutynia.

Parafie dekanatu: Dobrzyca – św. Tekli; Karmin – św. Barbary; Koryta – pw. św. Mikołaja i MB Szkaplerznej; Lutynia – pw. NMP Wniebowziętej; Nowa Wieś – pw. NMP Królowej Korony Polskiej; Sośnica – św. Marii Magdaleny; Wałków – pw Narodzenia NMP.

1. Wałków; 2. Nowa Wieś – ołtarz w kościele NMP; 3. Koryta, kosciół parafialny.

.

Kościół św. Marii Magdaleny w Sośnicy

SOŚNICA – wieś z rozproszonymi gospodarstwami nad Lutynią, która się wije pośród łąk. Na skarpie pozostał pałacyk rodu Chłapowskich*, skąd aleja prowadzi prosto do kościoła św. Magdaleny. Z parafią łączy się 25-letnia posługa miejscowego proboszcza, ks. Marka Piekarskiego. W lipcu, na odpust prafialny do Sośnicy zjeżdżają się mieszkańcy okolicznych wsi: Sośniczki, Fabianowa i Czarnuszki.

Generał Chłapowski

Po II wojnie światowej w Sośnicy zamieszkali Polacy z Kresów Wschodnich, w tym z Berezowicy Małej. Na tutejszym cmentarzu parafialnym ustawili oni pomnik upamiętniający 131 swoich krewnych i sąsiadów, których zamordowali bandyci UPA podczas napadu na Berezownicę w lutym 1944 roku.

* Ród CHŁAPOWSKICH, na czele z gen. Dezyderym Chłapowskim (1788-1879), jest niezwykle zasłużony w pracy organicznej na rzecz rozwoju gospodarczego Polski. Dlatego im poświęcimy osobny artykuł.

.

5 Dekanat PLESZEW / 8 parafii

1. Miasto kompaktowe – Pleszew; 2. Park nad rzeką; 3. Marsz dla Życia i Rodziny.

PLESZEW – miasto i siedziba gminy na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad rzeką Ner (prawy dopływ Warty o długości 134 km). To pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe, wpisane na listę miast kompaktowych czyli spójnych, gdzie zagospodarowanie przestrzenne umożliwia mieszkańcom dotarcie w kwadrans do najważniejszych punktów miasta (przychodnia lekarska, szkoła, biblioteka, park, skleby lub inne usługi).

1. Dzień Strażaka i odpust w parafii św. Floriana (4 maja), patrona straży pożarnej; 2. Kościół pw. MB Częstochowskiej; 3. Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela – Zaduszkowy koncert pełen refleksji o tym, co przemija i o tym, co zostaje.

.

Muzeum Piekarstwa mieści się w budynku dawnej piekarni, która obsługiwała Pleszew i okolice przez prawie 90 lat. Na muzealną ekspozycję składają się piece, maszyny i urządzenia piekarnicze, stanowiące wyposażenie piekarni od momentu jej powstania. Są też stare sprzęty używane kiedyś w piekarstwie od żarna do mielenia zboża, do trzech różnych pieców do wypieku chleba i wyrobów cukierniczych.

Placówka prowadzi również działalność edukacyjną organizując wykłady oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. W atmosferę piekarni wprowadza przybyszy zapach świeżo pieczonych bułek. Motto „Bądź dobry jak chleb” zawieszone nad starą reklamą dawnej cukierni wita zwiedzających. Włascicielem muzeum jest potomek kilkupokoleniowej rodziny piekarzy, który przed Bożym Narodzeniem prowadzi dla dzieci praktyczny kurs wypieku piernika. Uczestnicy poznają historię piernika i sami go wypiekają, wycinając kształty za pomocą różnych wykrojników. Na zakończenie swoje wyroby mogą zabrać do domu i pokazać rodzicom.

.

1-2. Brzezie, kościół i piknik rodzinny 3. Kościół parafialny w Kuczkowie.

Parafie dekanatu: Brzezie – pw. Rozesłania Świętych Apostołów; Kowalew – św. Bartłomieja Apostoła; Kuczków – św. Marcina Biskupa; Lenartowice – pw. NMP Wniebowziętej; Pleszew (3 parafie – pw. Najświętszego Zbawiciela, św. Floriana oraz pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela); Sowina – pw. Zwiastowania Pańskiego i św. Michała Archanioła.

.

1. Sowina, wnętrze kościoła przed Pasterką; 2. Lenartowice – kościół parafialny; 3. Msza święta na zakończenie roku szkolnego w Kowalewie.

KOWALEW – wieś w gminie Pleszew. Było tam połączenie stacji kolei PKP (normalnotorowej) oraz Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej – Pleszew Wąskotorowy. W Kowalewie znajduje się DIECEZJALNY OŚRODEK DUSZPASTERSTWA TRZEŹWOŚCI, prowadzony przez ks. prałata Wiesława Kondratowicza, proboszcza parafii. Parafianie obchodzili uroczyście 50-lecie jego kapłaństwa. Ks. proboszcz wspomniał o swojej niezłomnej wierze oraz o działalności teg Ośrodka, którego był założycielem, dyrektorem i terapeutą. Słowa przeplatał śpiewem i grą na gitarze, co stworzyło niezwykłą atmosferę, pełną ciepła i wspomnień. Jego refleksje były nie tylko głębokie i wzruszające, ale także pełne życiowej mądrości. Wzruszony serdecznością i życzliwością zgromadzonych, ks. Kondratowicz podziękował wszystkim za przybycie oraz za wspólne lata pracy i modlitwy.

.

6 Dekanat CZERMIN* / 9 parafii:

CZERMIN (800 mieszk) – wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Czermin. W Czerminie istnieje Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich walczących na frontach II wojny światowej, gminny ośrodek pomocy społecznej, środowiskowy dom samopomocy, ośrodek kultury oraz biblioteka publiczna. Swoją siedzibę ma też Ochotnicza Straż Pożarna.

Broniszewice – 2 parafie (św. Michała Archanioła oraz św. Apostołów Piotra i Pawła); Chocz – św. Andrzeja Apostoła; Czermin – św. Jakuba Apostoła; Grodzisko – św. Mikołaja; Kotlin – św. Kazimierza; Sławoszew – św. Zofii; Strzydzew – św. Józefa Rzemieślnika; Żegocin – pw. NMP Wniebowziętej.

CHOCZ (1600 mieszk), miasto leży nad dolną Prosną, na skraju Równiny Rychwalskiej /12 km na płn-wsch od Pleszewa.

.

7 Dekanat STAWISZYN / 10 parafii:

STAWISZYN (1400 mieszk) – miasto w Polsce położone nad Prosną, na Wysoczyźnie Kaliskiej. nad Bawołem (Czarną Strugą), w aglomeracji kalisko-ostrowskiej, siedziba gminy Stawiszyn. (III-33) bory grodzkie / (318.16) Równ Rychwalska / Miasta: Chocz, Rychwał i Zagórów, (Stawiszyn)

Blizanów – pw. Narodzenia NMP; Brudzew – św. Stanisława Kostki; Goliszew – pw. NMP Niepokalanie Poczętej; Kościelec – św. Wojciecha; Lipe – św. Stanisława Biskupa; Piątek Wielki – św. Marcina; Rychnów – pw. Wszystkich Świętych; Stawiszyn – św. Bartłomieja Apostoła; Tykadłów – św. Katarzyny; Zbiersk – św. Urszuli.

.

8 Dekanat *GOŁUCHÓW / 7 parafii

GOŁUCHÓW – wieś (2200 mieszk) w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów. Siedziba gminy Gołuchów, ok. 16 km na północny zachód od Kalisza i ok. 13 km na południowy wschód od Pleszewa. Na południe od wsi położone jest Jezioro Gołuchowskie, zbiornik utworzony na niewielkiej rzece o nazwie Trzemna. Nad zbiornikiem działa Gołuchowski ośrodek Turystyki i Sportu, udostępniający kąpielisko, kemping i ośrodek sportów wodnych.

We wsi znajduje się zamek w stylu renesansu francuskiego, położony w rozległym parku, z oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, oraz OŚRODEK KULTURY LEŚNEJ, w skład którego wchodzi 158-hektarowy arboretum w Gołuchowie, jedyne w Polsce muzeum leśnictwa i utworzona w 1977 w lesie na północny zachód od wsi pokazowa zagroda żubrów. W zagrodzie znajdziemy także inne zwierzęta leśne – daniele, koniki polskie oraz dziki.

W lesie za wsią znajdują się zbiorowe groby i pomnik ku czci kilka tysięcy ofiar, zamordowanych przez Niemców na przełomie roku 1941 i 1942.

Droszew – pw. Wszystkich Świętych; Gołuchów – pw. NMP Wniebowziętej; Jedlec – św. Floriana; Kucharki – pw. Świętej Trójcy; Kuchary – św. Bartłomieja Apostoła; Sobótka – pw. Narodzenia NMP i św. Józefa; Tursko – św. Andrzeja Apostoła.

.

9-10 KALISZ – 2 dekanaty / 20 parafii

Kalisz (16 parafii – św. Matki Teresy z Kalkuty; bł. Michała Kozala; św. Brata Alberta; pw. NMP Królowej Polski; św. Mikołaja; św. Stanisława; pw. Świętej Rodziny; pw.Wniebowzięcia NMP; pw. Miłosierdzia Bożego; pw. Narodzenia NMP; pw. Opatrzności Bożej; pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; św. Apostołów Piotra i Pawła; św. Gotarda; św. Michała Archanioła; św. Jana Pawła II na osiedlu Dobrzec); Kokanin – św. Marii Magdaleny; Kościelna Wieś – św. Wawrzyńca; Pamięcin – św. Jana Chrzciciela; Borków Stary – św. Andrzeja Apostoła.

.

11 Dekanat KROTOSZYN / 12 parafii

KROTOSZYN (28 tys mieszk) położony około 108 km na południe od Poznania i około 26 km na zachód od Ostrowa Wielkopolskiego. Według szczegółowego podziału geomorfologicznego Krotoszyn leży w regionie Wysoczyzny Kaliskiej. Mezoregion Krotoszyński (III.32) o powierzchni ogólnej 4173 km2 stanowi płaską, rozległą wysoczyznę. Gleby są tu bardzo żyzne. Przeważa krajobraz roślinny grądowy z udziałem borów mieszanych i z dużym udziałem łęgów jesionowo-wiązowych. Lesistość mezoregionu jest mała i wynosi 14%. Gatunkami panującymi w drzewostanach są sosna, która zajmuje 56% i dąb 30%. W mezoregionie znajduje się zwarty kompleks drzewostanów dębowych, jeden z największych w Polsce.

Benice – św. Mikołaja; Biadki – św. Izydora Oracza; Kobierno – św. Wojciecha; Kobylin (2 parafie – św. Stanisława oraz pw. MB przy Żłóbku); Krotoszyn (4 parafie – św. Andrzeja Boboli, św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Jana Chrzciciela oraz św. Marii Magdaleny); Lutogniew – pw. Świętej Trójcy; Starygród – pw. Oczyszczenia NMP; Wyganów – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

.

12 Dekanat ZDUNY / 8 parafii

ZDUNY – miasto (4400 mieszk) w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zduny. Zduny leżą w zachodniej części Wysoczyzny Kaliskiej (Koźmińskiej), w odległości około 7 km od Krotoszyna i ok. 39 km od Ostrowa Wielkopolskiego. HERB przedstawia … + +

Baszków – pw. Wniebowzięcia NMP; Chwaliszew – św. Mikołaja Biskupa; Cieszków – pw. Wniebowzięcia NMP; Gądkowice – św. Antoniego Padewskiego; Sulmierzyce – pw. NMP Wniebowziętej; Trzebicko – św. Macieja Apostoła; Uciechów – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; Zduny – św. Jana Chrzciciela.

.

13 Dekanat *RASZKÓW / 8 parafii

Górzno – św. Mateusza; Janków Zaleśny – św. Wojciecha; Lewków – św. Wojciecha; Pogrzybów – św. Katarzyny Aleksandryjskiej; Raszków – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; Roszki – pw. Niepokalanego Serca NMP; Skrzebowa – pw. Zwiastowania Pańskiego; Szczury – św. Michała Archanioła.

.

14-15 OSTRÓW WLKP – 2 dekanaty /15 parafii

Gorzyce Wielkie – pw. NSPJ; Janków Przygodzki – św. Józefa; Przygodzice –pw. NMP Nieustającej Pomocy; Ostrów Wielkopolski (10 parafii – św. Stanisława Biskupa Męczennika, pw. MB Fatimskiej, pw. Miłosierdzia Bożego, pw. NMP Królowej Polski, św. Pawła Apostoła, pw. Świętej Rodziny, pw. Ducha Świętego, pw. MB Częstochowskiej, pw. Najświętszego Zbawiciela, św. Antoniego); Sadowie – pw. Chrystusa Króla; Wysocko Wielkie – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

.

16 Dekanat OŁOBOK / 9 parafii

OŁOBOK – wieś położona w gminie Sieroszewice. Leży u zbiegu Gniłej Baryczy, Ołoboku i Prosny, ok. 17 km na wschód od Ostrowa Wlkp i 17 km na pld-zach od Kalisza.

Biskupice Ołoboczne – św. Bartłomieja Apostoła; Gostyczyna – św. Mikołaja Biskupa; Latowice – pw. MB Częstochowskiej; Nowe Skalmierzyce – pw. Bożego Ciała; Ociąż – pw. Narodzenia NMP; Ołobok – św. Jana Ewangelisty; Rososzyca – św. Marka Ewangelisty; Skalmierzyce – św. Katarzyny Aleksandryjskiej; Stara Kakawa – pw. NMP Królowej Polski.

.

17 Dekanat OPATÓWEK / 8 parafii

OPATÓWEK leży na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Trojanówką (hist. Cienia, Pokrzywnica, Stawka), w aglomeracji kalisko-ostrowskiej, w zespole miejskim Kalisza, około 9 km na wschód od Kalisza.

Chełmce – pw. Narodzenia NMP; Godziesze Wielkie – św. Bartłomieja Apostoła; Iwanowice – św. Katarzyny; Opatówek – pw. NSPJ; Rajsko – św. Michała Archanioła; Staw – św. Mikołaja; Szczytniki – bł. Bogumiła; Tłokinia Kościelna – św. Jakuba Apostoła.

.

Dekanaty: KoźminWlkp Jarocin Czermin Dobrzyca Pleszew Gołuchów Kalisz (wsch cz. WysKal) Krotoszyn Zduny Raszków OstrówWlkp Ołobok Opatówek Stawiszyn Koźminek

………….

III-34 /Wysoczyzna Turecka (318.17)

/ (III-33) bory grodzieckie

WYSOCZYZNA TURECKA (Wzgórza Tureckie) – położona jest wewnątrz łuku rzeki Warty i obejmuje obszar ok. 1363 km². Region charakteryzuje się urozmaiconą, falistą i pagórkowatą rzeźbą rzeźbą terenu. Wzgórza dochodzą tu do 189 m npm, wznosząc się ponad Dolinę Konińską i Kotlinę Kolską oraz Równinę Rychwalską, która – razem z Borami Grodzieckimi – oddziela Wysoczyznę Turecką od Wysoczyzny Kaliskiej. W podłożu zalegają złoża węgla brunatnego, eksploatowane w kopalniach Konińskiego Okręgu Przemysłowego. Jako region przyrodniczo-leśny, wysoczyzna obejmuje obszar znacznie większy. Krajobazy naturalne mają charakter mozaiki, oprócz pagórków pojawiają się trasy zalewowe w dolinach. Ogólnie, lesistość wysoczyzny jest niska, wynosi 14% i oprócz sosny występują na niej także dąbrowy i grądy.

.

18 Dekanat KOŹMINEK / 8 parafii

KOŹMINEK leży na Wysoczyźnie Tureckiej, na lewym brzegu Swędrni, około 3 km na południowy wschód od zaporowego Zbiornika Murowaniec, w aglomeracji kalisko-ostrowskiej, około 18 km na północny wschód od Kalisza.

Chlewo –św. Benedykta Opata; Dębe – pw. Zwiastowania Pańskiego; Goszczanów – św. Marcina i św. Stanisława; Kosmów; – św. Wawrzyńca; Koźminek; – św. Jana Ewangelisty; Lisków –pw. Wszystkich Świętych; Przespolew Kościelny – św. Katarzyny; Strzałków – pw. NMP Niepokalanie Poczętej.

.

19 Dekanat ODOLANÓW / 9 parafii

ODOLANÓW jest miastem, przez który płynie Barycza, Kuroch i kilka mniejszych rzek. Źródła 32-kilometrowego Kurocha znajdują się w okolicach Jankowa Zaleśnego i następnie przepływa on przez następujące wsie: Daniszyn, Kuroch i Gliśnica, a w Odolanowie zbliża się do Baryczy. Stąd obie rzeki płyną obok siebie w tworząc atrakcyjny region turystyczny zwany Doliną Baryczy.

Bogdaj – pw. Chrystusa Króla; Chojnik – pw. Chrystusa Króla; Garki – św. Judy Tadeusza; Granowiec – św. Antoniego Padewskiego i św. Jadwigi; Łąkociny – pw. NMP Matki Kościoła; Odolanów (2 parafie – św. Barbary oraz św. Marcina); Sośnie – pw. Narodzenia NMP; Wierzbno – pw. NMP Królowej Korony Polskiej.

.

Dolina Baryczy

BARYCZ jest prawym dopływem Odry o długości 139 km. Obszar źródłowy rzeki znajduje się w bagnach na południowy wschód od Ostrowa Wielkopolskiego. Barycz płynie zabagnioną doliną, z bardzo małym spadkiem i uchodzi do Odry w okolicy Głogowa.

Nad Baryczą znajdują się Stawy Milickie i Stawy Przygodzickie, a w dolinie tej rzeki swoje siedliska mają rzadkie gatunki ptactwa wodnego. Dlatego pomiędzy Żmigrodem i Przygodzicami utworzono Park Krajobrazowy Dolina Baryczy o długości ok. 77 km i powierzchni 870 km². Park obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy. Teren parku otacza kilka dekanatów, m.in – Zduny, Odolanów oraz Milicz (należący do Archidieceji Wrocławskiej). Ważniejsze MIASTA regionu : Milicz, Żmigród, Wąsosz, Odolanów oraz wsie Przygodzice, Sułów i Wyszanów.

.

Wzgórza Ostrzeszowskie

WZGÓRZA OSTRZESZOWSKIE (318.46) – mezoregion fizycznogeograficzny o powierzchni 288 km², obejmujący pasmo wzniesień rozciągnięte wzdłuż osi Mikstat-Ostrzeszów-Twardogóra. Najwyższe wzniesienia tego pasma, a zarazem województwa wielkopolskiego, to: Kobyla Góra (284 m n.p.m.), Bałczyna (278 m n.p.m.) i Ostra Góra (246 m n.p.m.). Na wzgórzu Kobyla Góra od 7 maja 1999 stoi tzw. Krzyż Jubileuszowy[gg ILu].

20 Dekanat MIKSTAT / 8 parafii

MIKSTAT leży w odległości około 10 km od Ostrzeszowa i około 25 km od Ostrowa Wielkopolskiego. Przez miasto przechodzi droga: Antonin-Grabów nad Prosną. Miasto jest położone na wysokości 180–200 m nad poziomem morza na Wzgórzach Ostrzeszowskich.

Chlewo – św. Marcina; Chynowa – św. Wawrzyńca; Czarnylas – pw. NSPJ; Dębnica – pw. MB Częstochowskiej; Kaliszkowice Kaliskie – pw. Zwiastowania Pańskiego; Kotłów – pw. Narodzenia NMP; Mikstat – pw. Świętej Trójcy; Przedborów – św. Idziego.

.

21 Dekanat OSTRZESZÓW / 11 parafii

OSTRZESZÓW (14 tys mieszk) – miasto w Kaliskiem, na ziemi wieluńskiej, na Wzgórzach Ostrzeszowskich, siedziba powiatu i gminy Ostrzeszów.

Doruchów – św. Stanisława Kostki; Kobyla Góra – św. Jadwigi Śląskiej; Kochłowy – św. Katarzyny; Mikorzyn – św. Idziego; Niedźwiedź – św. Anny; Ostrzeszów (3 parafie – pw. Chrystusa Króla, pw. NMP Wniebowziętej oraz św. Jadwigi Królowej); Parzynów – św. Mikołaja; Rogaszyce – św. Bartłomieja Apostoła; Siedlików – św. Andrzeja Apostoła.

Dekanaty: Ostrzeszów i Mikstat

……..

VI Kotlina Grabowska

Kotlina Grabowska jest częścią większego regionu, który jest rozległym obniżeniem na obszarze ponad 3 tys km2. Składa się on z trzech kotlin: Żmigrodzkiej, Milickiej, przez którą płynie Barycz i Grabowskiej położonej wzdłuż biegu Prosny. Dominuje krajobraz roślinny borów sosnowych i borów mieszanych z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów. KOTLINA GRABOWSKA jest nieckowatym obniżeniem z dnem wysłanym piaskami, gdzie występują także wydmy. W jej wschodniej części znajduje się duży obszar leśny. Nazwa regionu pochodzi od miasta Grabów, jedyny ośrodek miejski regionu jest Grabów nad Prosną. Innymi ważniejszymi miejscowościami są Kraszewice, Galewice, Brzeziny, Doruchów i Czajków.

….

22 Dekanat GRABÓW / 8 parafii

GRABÓW leży na lewym brzegu Prosny, w Kotlinie Grabowskiej, na wschodnim skraju Wzgórz Ostrzeszowskich (będące częścią części Wału Trzebnickiego).

Bukownica – św. Apostołów Filipa i Jakuba; Czajków – św. Stanisława; Giżyce – pw. Przemienienia Pańskiego; Grabów n. Prosną – pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja; Kraszewice – św. Apostołów Piotra i Pawła; Marszałki – pw. Chrystusa Króla; Morawin – pw. Narodzenia NMP; Wielowieś Klasztorna – św. Wawrzyńca.

.

23 Dekanat BŁASZKI / 6 par

BŁASZKI – miasto (2 tys mieszk) na pograniczu Wys. Tureckiej (III-34) i KotlinyGrabowskiej (III-35). (przy Wysocz Złoczewskiej ?)

Błaszki – św. Anny; Brzeziny – parafia Świętego Krzyża; Gruszczyce – św. Stanisława; Kalinowa – św. Marii Magdaleny; Sobiesęki – pw. Niepokalanego Serca NMP; Wojków – pw. NMP Niepokalanie Poczętej.

.

VII Wysoczyzna Złoczewska

WYSOCZYZNA ZŁOCZEWSKA graniczy od północy z Wysoczyzną Turecką, od zachodu z Kotliną Grabowską, od południa z Wysoczyzną Wieruszowską i Wyżyną Wieluńską, od południowego wschodu z Kotliną Szczercowską a od północnego wschodu z Kotliną Sieradzką. Mezoregion jest równiną położoną w międzyrzeczu górnego biegu Warty i Prosny. Gleby regionu to głównie bielicoziemy i gleby rdzawe. Wysoczyzna Złoczewska ma mieszany charakter rolniczo-leśny. Jedynymi ośrodkami MIEJSKIMI regionu są Złoczew, Błaszki i Lututów. Ponadto leżą tu wsie: Czarnożyły, Brąszewice, Brzeźnio, Ostrówek, Wróblew i Biała.

24 Dekanat ZŁOCZEW / 10 parafii

ZŁOCZEW [VI-1 /trk-10 ] – miasto (3300 mieszk) w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złoczew. Złoczew położony jest na Wysocz Złoczewskiej, w dawnej ziemi sieradzkiej, w odległości 23 km na południe od Sieradza i 23 km na północ od Wielunia.

Brąszewice – pw. NSPJ i św. Michała Archanioła; Brzeźnio – św. Idziego; Burzenin – św. Wojciecha i św. Stanisława; Godynice – św. Marcina Biskupa i św. Zofii; Grabówka – pw. MB Częstochowskiej; Kliczków Mały – św. Jana Nepomucena; Pyszków – pw. NMP Królowej Polski; Stolec – św. Wawrzyńca; Uników – św. Stanisława Biskupa; Złoczew – św. Andrzeja Apostoła.

.

25 Dekanat LUTUTÓW /7 parafii

LUTUTÓW [VI-1 /trk-10 ] – miasto (2200 mieszk) na Wysocz Złoczewskiej, w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego, w powiecie wieruszowskim. Siedziba gminy Lututów.

Klonowa – Parafia Przemienienia Pańskiego; Lututów – św. Apostołów Piotra i Pawła; Ostrówek – św. Wawrzyńca; Pichlice – pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela; Sokolniki – św. Mikołaja; Świątkowice – pw. NSPJ; Walichnowy – św. Marcina Biskupa.

.

VIII Wzgórza Twardogórskie

WZGÓRZA TWARDOGÓRSKIE lub Wzgórza Milicko-Międzyborskie (318.45) – mały mezoregion fizycznogeograficzny stanowiący wschodnią część Wału Trzebnickiego. Region graniczy od północy z Kotliną Milicką, od zachodu z Kotliną Żmigrodzką i Wzgórzami Trzebnickimi, od południa z Równiną Oleśnicką a od wschodu ze Wzgórzami Ostrzeszowskimi. Mezoregion jest morenowym, zalesionym pasem wzgórz (powierzchnia 304 km²) osiągającym wysokości od 220 do maksymalnie 272 m npm, zamykającym od południowego zachodu Kotlinę Milicką. Głównymi ośrodkami MIEJSKIMI regionu są Syców, Twardogóra i Międzybórz. W obrębie Wzgórz Twardogórskich wyróżnia się trzy mikroregiony:

  • Wzgórza Krośnickie (142 m, pomiędzy kotlinami Żmigrodzką a Milicką)
  • Wzgórza Sycowskie
  • Grzbiet Twardogórski (środkowa, najwyższa część mezoregionu).

………

TWARDOGÓRA (6 tys mieszk) leży na Wzgórzach Twardogórskich.

26 Dekanat TWARDOGÓRA / 8 parafii

Bukowice – pw. NMP Wniebowziętej; Bukowina Sycowska – pw. MB Częstochowskiej; Cieszyn – św. Michała Archanioła; Goszcz – pw. Narodzenia NMP; Grabowno Wielkie – pw. MB Częstochowskiej; Kuźnica Czeszycka – św. Jana Chrzciciela; Międzybórz – św. Józefa Rzemieślnika; Twardogóra – pw. MB Wspomożenia Wiernych.

.

27 Dekanat SYCÓW / 8 parafii

SYCÓW [V-18 / ] – miasto (9900 mieszk) położone na pograniczu Wzgórz Twardogórskich i Wzgórz Ostrzeszowskich, nad Młyńską Wodą, lewym dopływem Baryczy.

Drołtowice – św. Mateusza Apostoła; Dziadowa Kłoda – pw. NMP Niepokalanie Poczętej; Mąkoszyce – pw. NSPJ i Wszystkich Świętych; Miłowice – św. Antoniego; Stradomia Wierzchnia – św. Bartłomieja Apostoła; Syców (2 parafie –pw. MB Częstochowskiej oraz św. Apostołów Piotra i Pawła); Szczodrów – św. Andrzeja Apostoła.

.

………………………

IX Wysoczyzna Wieruszowska

WYSOCZYZNA WIERUSZOWSKA (318.24) , również Wysoczyzna Bolesławiecka lub Próg Wieruszowski – graniczy od północy z Wysoczyzną Złoczewską i Kotliną Grabowską, od północnego zachodu ze Wzgórzami Ostrzeszowskimi, od południowego zachodu i południa z Równiną Oleśnicką a od południowego wschodu i wschodu z Progiem Woźnickim, Obniżeniem Liswarty, Progiem Herbskim, Obniżeniem Krzepickim i Wyżyną Wieluńską.

Przez Wysoczyznę Wieruszowską przepływa górna Prosna. Główne drzewostany regionu to sosna i dąb a na wyższych obszarach również buk i jodła z elementami górskiego runa, choć zalesienie na ogół jest niewielkie. Jedynymi ośrodkami MIEJSKIMI regionu są Kępno, Wieruszów (na pograniczu) i Byczyna. Ponadto leżą tu wsie Bralin, Skomlin, Baranów, Opatów, Łubnice, Trzcinica, Łęka Opatowska i Bolesławiec.

Dekanaty = Bralin Kępno Wieruszów /

ODOLANÓW (-| – twardog i ostroWlk) leży na Nizinie Południowowielkopolskiej, w dolinie Baryczy i Kurocha.

.

28 Dekanat BRALIN / 6 par

BRALIN (2500 mieszk) – wieś w Polsce położona 7 km na zachód od Kępna, w województwie wielkopolskim, w powiecie kępińskim, w gminie Bralin. (Wysoczyzna Wieruszowska)

Bralin – św. Anny; Domasłów – św. Idziego; Nowa Wieś Książęca – pw. Świętej Trójcy; Słupia pod Bralinem – św. Andrzeja Apostoła; Trębaczów – pw. NMP Wniebowziętej; Turkowy – pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników.

……………….

29 Dekanat KĘPNO / 12 parafii

KĘPNO (13 tys mieszk) – w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Wieruszowskiej, nad Niesobem, siedziba powiatu. Jest najdalej na południe położonym miastem w województwa wlkp. Leży 63 km od Kalisza, 76 km od Wrocławia, i 128 km od Łodzi.

Baranów (2 parafie – pw. Miłosierdzia Bożego oraz św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca); Donaborów – św. Marcina; Grębanin – pw. Niepokalanego Poczęcia NMP; Hanulin – pw. MB Częstochowskiej; Kępno (2 parafie – pw. MB Różańcowej oraz św. Marcina); Kierzno – pw. NMP Wniebowziętej; Myjomice – pw. św. Józefa i Wszystkich Świętych; Olszowa – św. Jadwigi Śląskiej; Słupia pod Kępnem – pw. Wszystkich Świętych; Świba – św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

30 Dekanat WIERUSZÓW / 10 parafii

WIERUSZÓW – miasto (8500 mieszk) na ziemi wieluńskiej, na Wysoczyźnie Wieruszowskiej, nad Prosną, Niesobem i Brzeźnicą. Siedziba powiatu i gminy. Miasto Wieruszów położone jest w strefie przejściowej, od pasa starych gór i wyżyn do krainy wielkich dolin, na tzw. Progu Wieruszowskim. Można przyjąć, że Próg Wieruszowski łączy Wyżynę Śląską ze Wzgórzami Ostrzeszowskimi, oddzielając jednocześnie Kotlinę Śląską od Wysoczyzny Kaliskiej.

Cieszęcin – św. Wojciecha; Czastary – pw. Narodzenia NMP; Galewice – pw. NSPJ; Parcice – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; Stary Ochędzyn – św. Anny; Węglewice – pw. Świętej Trójcy i św. Józefa; Wieruszów-Podzamcze, pw. Nawiedzenia NMP; Wieruszów (2 parafie – św. Stanisława i MB Częstochowskiej oraz pw. Zesłania Ducha Świętego); Wyszanów – św. Michała Archanioła

.

……………………

X Wyżyna Woźnicko-Wieluńska

Wyżyna WOŹNICKO-WIELUŃSKA (341.2) – makroregion geograficzny położony w południowej Polsce. Stanowi północną część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Nazwa nawiązuje do miast leżących na krańcach regionu – Woźniki i Wieluń. Wyżyna Woźnicko-Wieluńska zajmuje powierzchnię 3740 km². Od północy graniczy z Niziną Południowowielkopolską, od wschodu z Wyżyną Małopolską i Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, od południa z Wyżyną Śląską i od zachodu i południowego zachodu z Niziną Śląską.

31 Dekanat *TRZCINICA / 9 parafii

TRZCINICA (4500 mieszk) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kępińskim, w gminie Trzcinica.

Kostów – św. Augustyna; Krzyżowniki – pw. Nawiedzenia NMP; Laski – pw. NMP Wniebowziętej; Łęka Opatowska – św. Maksymiliana Kolbego; Opatów – św. Floriana; Rychtal – pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela; Siemianice – św. Idziego; Trzcinica – św. Stanisława; Wielki Buczek – św. Jana Nepomucena.

..

32 Dekanat *BOLESŁAWIEC / 8 par

BOLESŁAWIEC (1100 mieszk) – wieś w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim, siedziba gminy Bolesławiec n. Prosną.

Bolesławiec – pw. Świętej Trójcy; Chróścin (Bolesławiec) – św. Mikołaja; Dzietrzkowice – pw. NSPJ; Łubnice – pw. NMP Wniebowziętej; Mieleszyn – św. Marii Magdaleny; Radostów Drugi (Radostów) – św. Rocha; Wójcin – św. Katarzyny i św. Walentego; Żdżary – św. Bartłomieja Apostoła.

..

XI Równina Oleśnicka

Równina Oleśnicka (318.56) to mezoregion wchodzący w skład Niziny Śląskiej. Rozpościera się pomiędzy Pradoliną Wrocławską na południowym zachodzie, Wzgórzami Trzebnickimi, Wzgórzami Twardogórskimi i Wzgórzami Ostrzeszowskimi na północy, Wyżyną Śląsko-Krakowską na wschodzie a Równiną Opolską na południowym wschodzie. Jej powierzchnia wynosi ok. 2350 km2. Dzieli się na kilka mikroregionów: Równinę Oleśnicko-Bierutowską, Równinę Psiego Pola, Równinę Jelczańską i Równinę Namysłowską.

33 Dekanat WOŁCZYN / 11 parafii

WOŁCZYN (5900 mieszk) – miasto położone nad rz. Stobrawą – na Nizinie Śląskiej, w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim.

Biskupice – św. Jana Chrzciciela; Byczyna – pw. Świętej Trójcy i NMP Różańcowej; Krzywiczyny – pw. Świętej Trójcy; Krzywizna – pw. MB Częstochowskiej; Polanowice – pw. Nawiedzenia NMP ; Roszkowice – św. Antoniego Padewskiego; Skałągi – św. Michała Archanioła; Smardy Górne – pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; Uszyce – pw. NMP Wniebowziętej; Wołczyn – pw. NMP Niepokalanie Poczętej; Zdziechowice – pw. NSPJ.

(341.23) Próg Woźnicki ? / Równina Opolska / Na * Nizinie Śląskiej = Wołczyn / Kluczbork (i Wołczyn) na północno-wschodnim krańcu Niziny Śląskiej, na pograniczu z Wyżyną Śląską. Nizina Śląska (318.5) – makroregion będący rozległą równiną w południowo-zachodniej Polsce i północnych Czechach. Zajmuje powierzchnię ok. 13 000 km² i posiada korzystne warunki klimatyczne i glebowe. Osią regionu jest Odra.

…………

__________________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »