Spokój olimpijski (Cz.2)

Spokój olimpijski (Cz.2)

Sport w rodzinie, wspaniała rzecz. Drugi odcinek będzie o łyżwiarstwie. W dniu rozpoczęcia olimpiady, na stadionie znicz zapaliła ujgurska zawodniczka, więc zarzucano Chińczykom, że uprawiają propagandę. Gdyby ktoś inny zapalił ten znicz to zowu oskarżaliby organizatorów o dyskryminację. Paranoje polityczne wciskają się do wielu dziedzin życia.

.

Jak pisaliśmy poprzednio, tegoroczna olimpiada odbywała się pod nieustanną presją prowokacji. Pewnym kręgom politycznym zależało aby pokazać, że to impreza nieudana organizacyjnie. Ciężki był los organizatorów, którzy włożyli ogromny wysiłek aby wszystko skoordynować. Potrzebny był olilmpijski spokój aby przetrwać do końca igrzysk. Obeccnie na terenie Polski organizowana jest psychoza strachu, podsycana przez środki masowego przekazu. Dlatego łatwiej jest nam zrozumieć atmosferę tegorocznej olimpiady. Dzisiaj omówimy pokrótce niektórych bohaterów łyżwiarstwa – drugiego sportu zimowego, rozpoczynając “Walcem łyżwiarzy” / Les Patineurs Valse (7:23) https://www.youtube.com/watch?v=stTjXe-r-yE .

.

Tutaj dominowali, jak zwykle, Holendrzy. Uplasowali się wysoko w końcowej punktacji zdobywając 17 medali a wśród nich aż 16 na łyżwach. Thomas Krol wygrał dwa medale: złoty i srebrny a Suzanne Schulting aż cztery (2 złote medale, 1 srebrny i 1 bronzowy).

.

Łyżwiarstwo jest bardzo popularnym sportem wśród holenderskiej młodzieży

.

.

1. W sporcie też są przepychanki, Shaoang Liu (ten z lewej) zdobył złoty medal dla Węgier; 2. Sensacja: pierwsza murzynka w historii, która zdobyła złoty medal w olimpijskim łyżwiarstwie – Erin Jackoson z Florydy była najlepsza na dystansie 500 m.

.

.

1. Jeszcze jeden Holender z medalem – Kjeld Nuis odbiera gratulacje od żony i synka, być może swojego następcy; 2. Szyki Holendrom popsuł Nils Poel ze Szwecji, odbierając im dwa zwycięstwa na dystansach 5,000 i 10,000 metrów.

.

Na krótkim torze od paru olimpiad zwyciężają Koreańczycy, mają w tej dyscyplinie kilka rekordów świata. 1. Mistrzynią na 1500 m okazała się Choi Min-jeong; 2. Korea wystawiła też bardzo dobry zespół w sztafecie męskiej na 5000m, w Pekinie zdobyli srebrne medale.

.

Duńczycy uczestniczyli od lat w zimowych olimpiadach, ale dopiero w tym roku odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo. Cieszyli się tym bardziej bo pokonali byłych mistrzów świata – zespół Czeskiej Republiki. Złoty medal zdobyła reprezentacja Finlandii.

.

*

Przechodzimy do najbardziej widowiskowej dyscypliny łyżwiarstwa, chodzi naturalnie o jazdę figurową. W tańcach na lodzie wieloletnią dominację Rosjan i ostatnio Kanadyjczyków przerwała para z Francji. 1. Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron to złoci medaliści z Pekinu; 2. Bezmedalowa para z Montrealu – Vanessa James i Eric Radford.

.

Soliści złotych medali: Nathan Chen (USA) i Rosjanka Anna Szczerbakowa

.

.

1. Wiktoria Sincina i N.Kacalapov z Rosji; 2. Kaori Sakamoto, Japończycy zdobyli cztery medale w jeździe figurowej; 3. Chińska para Wang Shiyue i Liu Xinyu.

.

Eleganckie zakończenie złotego duetu gospodarzy. Chińczycy Sui Wenjing i Han Cong byli najlepsi wśród par sportowych. Piękno sportu w całej krasie. O pierwszych sukcesach naszych panczenistek pisaliśmy w artykule “Pechowe złoto“.

.

Polski Związek Łyżwiarski

Elbląg, kolebka polskiego łyżwiarstwa – Mistrzostwa Polski w jeździe figurowej młodzików.

_________________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »