Wstańcie, chodźmy! Góra Ślęża – w drodze do Śnieżki.
Zbierając materiały do cyklu o krainach przyrodniczo-leśnych w Polsce, niedawno natrafiłem na informacje o narodowej pielgrzymce wzdłuż granic Polski. Rozpoczęła się ona dokładnie rok temu w Chojnie, do której trafił obraz Chrystusa Króla ufundowany przez Polonię w Chicago. Opowiada o tym p. Barbara Rawecka, burmistrz gminy Chojna – (20:31) https://www.youtube.com/watch?v=IE6Hcvg4ApA . Jak tacy ludzie będą wybrani do samorządów, to cały kraj zmieni sie nie do poznania.
.
CHOJNA to 7-tysięczne miasto między Szczecinem i Gorzowem Wlkp, położone blisko Odry, od której oddziela je zwarty kompleks leśny o nazwie Puszcza Piaskowa. Tam już na początku ubiegłego tysiaclecia istniał gród oddzielający Brandenburgię od rządzonego przez Piastów Pomorza.
.
Poprawka do tekstu: Pielgrzymka wzdłuż granic Polski ruszyła pod koniec czerwca (a nie maja) 2021. Zatem pierwsza rocznica wymarszu nastąpi za kilka tygodni. To rekordowy maraton : przez Szczecin i wzdłuż morskiego wybrzeża do Mazur, Podlasia oraz dalej – Przedgórze Karpackie, Beskidy i już są w Sudetach. Do początkowych etapów jeszcze powrócimy, bo wielu czytelników będzie mogło zobaczyć swoje rodzine strony, miasteczka i wioski. Dzisiaj przybliżymy ostatnie dni, gdy nasi dzielni pielgrzymi doszli do Karkonoszy.
Z obrazem otrzymanym od Polonii wyruszyli w trasę 29 czerwca 2021roku. Przyznacie, że tak długie wędrowanie – w letnie upały, jesienne słoty czy zimowe mrozy – wywiera duże wrażenie. Wyruszyli bez żadnych sponsorów, funduszy unijnych i tym podobnych opiekunów. Na trasie goszczą ich rodziny i spotkani po drodze przechodnie, a my razem z nimi oglądamy tę piękną prowincjonalną Polskę, od której odwróciła się warszawka i biurokracja wielkich miast. A tam żyją autentyczni ludzie, którzy przestali już wierzyć jakimkolwiek politykom i pustym obietnicom. Przy nadziei trzyma ich jeszcze wiara, dlatego tak chętnie włączają się w modlitwy pielgrzymie. Obecnie znajdują się na terenie Archidiecezji Wrocławskiej.
.
Wychodząc z Wrocławia, zatrzymali się w miasteczku Smolec (zdjęcie powyżej, na lewej stronie). Codziennie filmują swoją wędrówkę i krótkie filmiki umieszczają na youtubie. Zdjęcie na prawej stronie przedstawia kapliczkę z takiego filmiku – (2:35) https://www.youtube.com/watch?v=Ub5rL8spU1c w drodze do Sobótki i na Ślężę. A więc ruszajmy razem z nimi.
.
Panorama Ślęży na tle Niziny Śląskiej i kościół z wieżą widokową.
18 maja br nasi pielgrzymi weszli na Ślężę (717 m), najwyższe wzniesienie Przedgórza Sudeckiego, którego masyw góruje nad całą okolicą. Należy ona do Korony Gór Polski, a z jej szczytu rozlega się szeroka panorama z widokiem na Góry Sowie, Nizinę Śląską i trochę dalej położony Wrocław. Na Ślęży znajduje się kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z balkonem na wieży, która jest doskonałym punktem widokowym.
Tego dnia przypadła 102-ga rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, który był największym pielgrzymem naszych czasów, a może nawet w całej historii. Tytuł jego książki : Wstańcie, chodźmy! użyliśmy do tegeo artykułu.
.
U podnóża góry znajduje się Sobótka, jedno z najstarszych miast polskich, założone na początku XIII wieku. Nazwa tego miasta (ok. 9 tys. mieszkańców) pochodzi od zdrobnienia soboty, nazwy szóstego dnia tygodnia w którym odbywały się “targi sobotnie”. W herbie Sobótki widnieje postać św. Jakuba, pielgrzyma z laską i sakwą, związanego ze średniowieczną drogą pielgrzymkową prowadzącą do słynnego sanktuarium Santiago de Compostela. Dolnośląskie odgałęzienie tej trasy przebiega przez Sobótkę.
1. Sobótka na tle góry; 2. Herb miasta; 3. Sanktuarium św. Anny
Najstarszym zabytkiem Sobótki jest sanktuarium św. Anny Samotrzeciej z XIV w. Nazwa bierze się ze słowa “samotrzeć” które w średniowiecznej polszczyźnie znaczyło “we troje razem”. Chodzi i o trzy postaci, jako że św. Anna trzyma swą córkę Maryję i małego wnuczka – Jezusa. Najsłynniejsza figura tego rodzaju znajduje się na Górze Świętej Anny, między Opolem i Katowicami.
.
21 maja
21 maja pielgrzymi Chrystusa Króla wkroczyli na teren Diecezji Świdnickiej, której głównym patronem jest św. Biskup Stanisław, Męczennik. Herb tej diecezji składa się z trzech pół. Pierwsze, błękitne nawiązuje do św. Jana Pawła II, który utworzył tę diecezję. Pole drugie, czerwone z pastorałem, to męczęństwo biskupa Stanisława, patrona diecezji. Na dole, w polu trzecim jest orzeł Piastów Śląskich.
Walim jest bramą do Gór Sowich
Pierwszą miejscowością w której się zatrzymali, była duża wieś Walim. leżąca przy zachodnim skraju Gór Sowich. Był to kiedyś ważny ośrodek produkcji płótna. Już w połowie XVIII wieku, co tydzień organizowane były tam targi płótna i przędzy.
.
1. Ruiny po zakładach włókienniczych. 2. Wizyta gospodarcza urzędników z wojewódzkich władz. Spasione buźki promieniują dobrym samopoczuciem.
W czasach PRL w Zakładach Przemysłu Lniarskiego Walim rocznie wytwarzano ponad 10 mln metrów bieżących (10 tys. km) tkanin na ręczniki, obrusy, tkaniny żakardowe, drukowane, powlekane i pościel. Do przedsiębiorstwa należał zakład terenowy w Wałbrzychu, ośrodki wczasowe w Sławie nad jeziorem i Międzyzdrojach, dom kultury, żłobek i przedszkole. Zakłady upadły w 1992 a i ch budynki uległy zniszczeniu.
.
Walim w okresie wojny był jednym z głównych etapów niemieckiego projektu “Riese”. Miała to być największa podziemna twierdza, usytuowana w gęsto zalesionych Górach Sowich, na łącznej powierzchni kilkudziesięciu km². W zboczach kilku gór wiercono otwory skalne i rozsadzano je materiałami wybuchowymi, a następnie wydrążono wielkie tunele i komory wzmacniając je obudową żelbetonową. Powstała sieć dróg na kilku poziomach, o łącznej długości 58 km z sześcioma mostami. Zużyto na ten cel 28 tysięcy ton stali i cementu.
.
Prace wykonywało ponad 10 tysięcy więźniów i jeńców wojennych, którzy po wykorzystaniu mieli być zabici aby zachować tajemnicę budowli. Ale projektu nie dokończono i nie znany jest los przymusowych robotników. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zostało zniszczonych, a tunele do nich prowadzące zostały wysadzone.
.
23 maja 2022
GŁUSZYCA – miasto nad rzeką Bystrzycą, w kotlinie pomiędzy Górami Sowimi a Kamiennymi (Górami Suchymi). W miejscowym kościele tego dnia dzieci przystępowały do I-wszej Komunii św.
Miejscowość stanowiła ośrodek przemysłu włókienniczego, odzieżowego oraz drzewnego. W 1946 roku przybyła do wsi grupa włókniarzy z Łodzi, którzy uruchomili produkcję w poniemieckich zakładach włókienniczych, czyniąc z Głuszycy jeden z największych ośrodków przemysłu bawełnianego w regionie.
1. Głuszyca położona jest w dolinie, między Górami Sowimi a Kamiennymi; 2. Herb miasta w górnej części posiada trzy szpule z nićmi – symbol niedawnej siły gospodarczej tego regionu; 3. Smętny widok po nieczynnych zakładach pracy.
.
.
26 maja
Diecezja Legnicka
Katedra diecezjalna jest pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła, którzy są patronami tej diecezji. Jej herbem jest tarcza podzielona na cztery pola, dwa czerwone i dwa w kolorze złotym. Na górnym polu znajduje się orzeł pistowski, z lewej strony na polu czerwony litera “M” – monogram Maryi. Na polu prawym -klucz i miecz, atrybuty św. Piotra i św. Pawła. Na polu dolnym jest muszla św. Jakuba, którego szlaki pielgrzymie przebiegają także przez legnicką diecezję.
.
.
Pierwsze wioski tego dnia to Kowalów i Golińsk, już przy granicy z Czechami. Przejście graniczne zostało zlikwidowane, a wielomieszkaniowy budynek straży granicznej władze przekazały niedawno Ukraińcom – (1:51) https://www.youtube.com/watch?v=hjYIe_ZEH7k&t=46s . Dalej szosa prowadzi do Krzeszowic, do bazyliki, w której głównym ołtarzu mieści się najcenniejszy obraz diecezji legnickiej – ikona Matki Bożej Łaskawej.
Jest to najstarszy, bo pochodzący z I-wszej połowy XIII wieku wizerunek Matki Boskiej na ziemiach Polski, i jeden z najstarszych w Europie. Do Krzeszowa trafił on prawdopodobnie ze sprawą Bolka I – fundatora klasztoru cystersów.
.
Krzeszów nazywany bywa “perłą baroku”. Zachowane kościoły, klasztor czy kaplice kalwaryjskie to dzieła sztuki o najwyższej randze. A pocysterskie opactwo w Krzeszowie należy do najwyższej światowej klasy zabytków.
.
W roku 2004 zespół klasztorny został uznany za Pomnik Historii. Obecnie w Krzeszowie odbywają się Festiwale Piosenki Religijnej i Patriotycznej.
.
.
27-28 maja
LUBAWKA –> KOWARY
.
Wchodząc do Lubawki
.
1. Herb miasta; 2. Nastęny etap przed nami; 3. Plemiona śląskie w IX i X wieku.
Lubawka znajduje się u podnóża Gór Kruczych (zach. pasmo Gór Kamiennych). Miasto leży nad Bobrem, w pobliżu jednego z najniższych przejść przez Sudety. Tamtędy biegła niegdyś jedna z dróg łączących ziemie Europy północnej i południowej. Przypuszcza się, że pierwsza osada istniała tam już w X wieku i było to plemię Bobrzan.
.
Kowary : Kościół NMP, herb miasta i centrum.
Miasto Kowary leży na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Do lat 90. XX wieku miasto było znaczącym ośrodkiem przemysłowym. Powstanie i rozwój miasta związany był głównie z wydobyciem rud żelaza oraz z kowalstwem. W XIV-tym wieku osada słynęła z huty i kuźni, która wyrabiała znakomite noże i sierpy. Dawniej w mieście funkcjonowały dwie stacje kolejowe i trzy przystanki na linii łączącej Kamienną Górę z Jelenią Górą. W 1999 roku całkowicie zawieszono tamtejsze przewozy kolejowe.
.
29 maja
Dzisiaj Pielgrzymka Chrystusa Króla podąża z miasta Chojna do Karkonoszy i dotrą po południu na Śnieżkę. Po drodze, razem z nimi przechodzimy (w reflekcji oraz modlitwie) przez KARPACZ leżący u stóp tej góry. To najpopularniejsze miasto turystyczne w Sudetach.
Karpacz – tłumy turystów i kościół Nawiedzenia NMP
.
A teraz – na Śnieżkę!
Podejście wygląda łagodnie, ale dla wielu męczącym jest piąć się do góry przez kilka kilometrów
.
.
Na szczycie góry znajduje się obserwatorium astronomiczne (zbudowane w roku 1974) i kaplica św. Wawrzyńca z XVII wieku. Co roku w sierpniu odbywa się w niej uroczysta Msza św. i odpust z udziałem wielu wiernych. Powyżej : widok kaplicy latem i zimą (brr… strach pomyśleć jakie mroźne wichry tam wieją).
*
Do zobaczenia na trasie. Opracowanie dalszych dni jest w toku.
_______________________