1410-Braterstwo-1945 (czerwiec 2022)

1410-Braterstwo-1945 (czerwiec 2022)

Kiedy trafiliśmy na informację o pielgrzymce Chrystusa Króla wzdłuż granic Polski, jej uczestnicy wychodzili z Wrocławia. Minęli już dawno półmetek tego trudnego przedsięwzięcia i – przez Bałtyckie Wybrzeże, Mazury, Podlasie i góry – zbliżali się do Sobótki, miasta leżącego u stóp Ślęży. Mieli za sobą 12 miesięcy wędrowania z modlitwą. A swymi krótkimi filmami odkrywali dla nas ciche i zapomniane miasteczka, wioski oraz ich mieszkańcow – skromnych ale bogatych sercem, autentycznych ludzi. TO jest Polska własnie – chciałoby się powtórzyć za Wyspiańskim. Nie jakaś tam warszawka z teatrem kukiełkowym.

Skoro nie mogliśmy się przyłączyć do tego projektu, wpadliśmy na pomysł, aby opracowywać ich trasę i publikować krótkie opisy mijanych miejscowości a także dołączać niektóre filmiki robione podczas marszu. Wzbogacaliśmy te artykuły ilustracjami i mapkami by ułatwić orientację każdemu, kto zajrzy na te strony. Pochłonęło to dużo czasu, ale robiliśmy “coś pięknego dla Boga” – jak mawiała św. Matka Teresa z Kalkuty.

.

1. Oddziały 1 Armii WP forsują Odrę -16 kwietnia 1945; 2. Cmentarz wojenny w Siekierkach.

Na krótko przed dotarciem do mety pielgrzymkowego maratonu, zapoznaliśmy się z Siekierkami nad Odrą, gdzie w kwietniu 1945 roku miała miejsce jedna z nakrwawszych bitew przed zdobyciem Berlina. Brzeg na odcinku ok. 10 km przypadł 1-wszej Armii W.P. Oznakowane jest miejsce, z którego polskie oddziały rozpoczęły forsować Odrę pod ciężkim ostrzałem wroga i punkt gdzie nasi żolnierze wkopali pierwszy słup graniczny.

Maki czerwone kwitły nie tylko na Monte Cassino.

Poległo ich tam ok. 2 tysięcy i spoczywają na miejscowym wojennym cmentarzu. To sprawia głębokie wrażenie. Narażając każdego dnia własne życie, nie wyobrażali sobie że przyjdą czasy stopniowej likwidacji państwa polskiego. W bitwach o wyzwalanie Polski brali udział żołnierze powołani prawie z każdej polskiej rodziny. A my żyjemy dzięki ich przelanej krwi.

.

1. Pomnik grunwaldzki w Krakowie; 2. Afisz na rocznicę wyzwolenia spod niemieckiej okupacji; 3. Maj 1945, polska flaga ponad ruinami Berlina.

.

Dlatego postanowiliśmy uruchomić akcję p.t. “1410-Braterstwo-1945” aby zachować pamięć o tych członkach naszych rodzin, którzy walczyli o niepodległą Polskę – tu w kraju albo w innych miejscach, na innych frontach. Zachęcamy każdego: zapoznajcie się z historią waszej rodziny! Każdy będzie mógł napisać chociaż kilka słów o swoim dziadku, ojcu czy wujku i przesłać internetem jakąś historyczną fotografię z tamtych lat. Z czasem dołączymy też nasze osobiste wspomnienia z pobytu w Wojsku Polskim, bo wiele jednostek w swej tradycji nawiązywało do pułków i dywizji, które wyzwalały nasz kraj z okupacji. Gdy byłem w zasadniczej służbie wojskowej, nasz pułk wywodził się z 9-tej Drezdeńskiej Dywizji Piechoty, która toczyła dramatyczne walki pod Budziszynem. Jeżeli pamiętacie historię swojej byłej jednostki wojskowej – podzielcie się z nami.

.

1. Cmentarz wojenny w Siekierkach. Uroczyste obchody w 77 rocznicę forsowania Odry. Postać matki tulącej dziecko to symbol nadziei na powrót i zagospodarowanie Ziem Odzyskanych; 2. Szosa wzdłuż Odry, skąd nastąpiła przeprawa oddziałów 1 Armii WP na drugi brzeg – pod gradem kul i wybuchem bomb nieprzyjaciela.

.

Wracając do wspomnień znad Odry. Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach może zaprzeczyć, że sami nie byliśmy w stanie pokonać hitlerowskich Niemiec? Więc wolą to przemilczeć. Ziem Odzyskanych też byśmy nie zdobyli choćby dlatego, że najbardziej sprzeciwiał się temu nasz angielski sojusznik Winston Churchill. Nie odzyskalibyśmy tych ziem bez 10-miesięcznej ofensywy milionów żołnierzy Armii Radzieckiej. Setki tysięcy ich grobów znajdują się na polskiej ziemi. W planach niemieckich wyznaczeni byliśmy do likwidacji, a tylko część narodu miała pozostać aby służyć “nadludziom” jako tania siła robocza. O tym się dzisiaj nie mówi, a przecież historia lubi się powtarzać.

___________________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »