Budowanie na piaskach

Budowanie na piaskach

Pod koniec stycznia odbywa się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na początku tej inicjatywy było dużo entuzjazmu, ale sytuacja się komplikuje ze szczególnym nasileniem ostatnich dekad. Oceńcie to sami czytając fragment wywiadu, który został opublikowany przez krakowskie Wydawnictwo Znak przed pięciu laty. Udział wzięło trzech biskupów : Marcinem Hintzem (luteranin), bp. Jerzym Pańkowskim (kościół prawosławny) i bp. Grzegorzem Rysiem (niedawno mianowany kardynałem Kościoła katolickiego).

Tutaj na pytania odpowiadał M. Hintz. W części rozmowy poświęconej ordynacji kobiet pada wymiana: – Czyli Ksiądz Biskup jest zdania, ze Kościół stopniowo powinien zgodzić się z tymi różnymi pomysłami, jakie wymyślił sobie dzisiejszy świat. I choć uważamy je za sprzeczne z Bożym planem, po prostu je zaakceptować? Odpowiedź : – Widzimy np. jak świat współczesny przeżywa podmiotowość kobiety. Pomogło nam to uświadomić, że niedopuszczenie kobiet do funkcji duchownych, które dotąd były zarezerwowane dla mężczyzn, jest formą wykluczenia i dyskryminacji. Nie znajdujemy żadnych elementów w nauczaniu Jezusa, wykluczających kobiety z grona nauczających. (…) Jezusa stosunek do kobiet był zaiste rewolucyjny. Sądzę, że gdyby Pan Jezus żył dziś, to w gronie dwunastu apostołów byłoby sześć kobiet. (…) Światowa Federacja Luterańska orzekła, że wśród członków różnych struktur Kościoła, w tym wśród duchownych powinno być nie mniej niż 40 % mężczyzn i nie mniej niż 40 % kobiet. Taki mamy u nas parytet.

Na tym nie koniec, nowoczesna jego ekscelencja biskup luterański nie wyklucza udzielania ślubów parom homoseksualnym. Nnarazie tylko w ich kościele, ale co by się stało po zjednoczeniu wszystkich kościołów? Do jego ekscelencji bp. Hintza list otwarty skierował jego podwładny, pastor Bartosik z Gdańska. Poniżej są fragmenty tego listu.

Z zaciekawieniem przeczytałem wywiad, którego udzielił Ksiądz dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Pojawiły się w nim m.in. wątki ekumeniczne, a także teologiczne i obyczajowe. Z przykrością przeczytałem o Księdza podejściu do akceptacji par homoseksualnych, a także do ordynacji pastorskiej kobiet. Na pytanie redaktora o to, czy Kościół luterański w Polsce niebawem zaakceptuje związki homoseksualne (podobnie jak zaakceptował ordynację kobiet), odpowiedział Ksiądz: “Tego nie wiem i nie jestem w stanie przewidzieć jak to się będzie rozwijać. Ma Pan rację, że w wielu krajach Kościoły ewangelickie błogosławią pary homoseksualne. Dalej pada pytanie: “Ale czy akceptujecie nauczanie św. Pawła, który bardzo radykalnie potępiał związki homoseksualne? Taki przekaz wynika przecież z Objawienia”. Ksiądz odpowiada: “Świętego Pawła rzecz jasna cenimy, ale pewne jego wypowiedzi traktujemy bardziej kontekstualnie. Powyższe słowa są jasną i smutną deklaracją, że akceptacja związków homoseksualnych w Kościele luterańskim jest kwestią czasu.

*

Czy można się dziwić, że – jak bp Hintz uważa – dziś w Polsce przeżywany regres w relacjach ekumenicznych, a nawet narastające rozbieżności po okresie znacznego zbliżenia sprzed 20 lat. A spowodowane jest to akceptacją przez Kościół luterański i inne Kościoły ewangelickie wielu – kontrowersyjnych i niemożliwych do przyjęcia z katolickiego punktu widzenia. (…) Obserwujemy brak zainteresowania nabożeństwami ekumenicznymi. Co roku przychodzą ci sami ludzie, z tą różnicą, że są o rok starsi i jest ich coraz mniej, gdyż śmierć zbiera swoje żniwo, a młodych nie ma. Taka jest brutalna prawda.

(Resztę dopiszemy wkrótce)

______________________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »