Ach, te noce sierpniowe

Ach, te noce sierpniowe

(Artykuł w opracowaniu)

Sierpień, miesiąc spadających gwiazd, kojarzy się Polakom z różnymi wydarzeniami. Co roku trwa nie kończąca się dyskusja n/t Powstania Warszawszkiego, gdzie zginął kwiat polskiej młodzieży a miasto legło w ruinach. Było więc ono tragiczną pomyłką naiwnych polityków, którzy powinni stanąć przed trybunałem albo przeciwnie – powstanie to dni chwały, jako hasło wywoławcze do wysłania polskiego wojska na Ukrainę aby znowu gineli tam nasi chłopcy (a może i umundurowane dziewczęta)? Atmosfera jest codziennie podgrzewana, a politycy niepomni przelanej krwi na Wołyniu i w powstańczej Warszawie przebierają nogami by ruszyć na wschód w odsieczy banderowskiej Ukrainie. Do tragicznych powstańczych dni nawiązuje wspomniany tu poprzednio Wiktor Zatwarski (1935-2022) w piosence “Walc katarynek” – https://www.youtube.com/watch?v=MSLbD1p6kMg. Muzykę skomponowal Artur Żalski / słowa: Karol Kord.

.

WALC KATARYNEK

Ulicami, arteriami nowych tras
Dzień przepływa i porywa z sobą nas
Miasto żyje, serce bije, życie trwa
Tylko nocą, nie wiem, po co, coś tam gra.

Ref:
To walc katarynek spalonych na pył
Przepływa przez Rynek i gaśnie bez sił
Ogródek z muzyką jest, zda się, tuż tuż
I Blady znów Niko, bielański znów kurz.
– To chór katarynek walczyka nam gra,
Warszawski go Rynek pamięta i ja.
Przepływa przez Rynek, jak gdyby się śnił
Ten walc katarynek spalonych na pył.

Neonami, kolorami błyska zmierzch.
Można chodzić, w światłach brodzić
Wzdłuż i wszerz.
Ale w nocy, po północy milknie świat
I w zaułkach gra szkatułka starych lat.

To walc katarynek …

Artur ŻALSKI (Ireneusz Prożalski) ur. 1930 w Poznaniu || Kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie fortepianu. Komponował muzykę symfoniczną i kameralną a także utwory rozrywkowe i taneczne. Jego utwory śpiewało wielu znanych piosenkarzy. Napisał pieśni do wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Cypriana Kamila Norwida, Władysława Broniewskiego, Bolesława Leśmiana i Stanisława Grochowiaka. Karol KORD (Ernest Pretajits, 1917-1979), grafik-karykaturzysta, literat, autor słów do piosenek (np.”Uśmiechem miłość sięzaczyna”) a także polskich tekstów do słynnych światowych przebojów.

.

ROCZNICE /rozm 28

W natłoku złych wiadomości, prania mózgów i siania niezgody, przypomnijmy kilka ważnych rocznic. Przy okazji Roku Mikołaja Kopernika (550-ta rocznica urodzin) warto przypomnieć, że nasz wielki astronom interesował się także obiegiem pieniądza w kraju. Przd 500 laty (dokładnie 21 III 1522) wygłosił on w Grudziądzu jeden ze swoich najważniejszych traktatów ekonomicznych: „De aestimatione monetae” (O szacunku monety).

Z okazji tego jubileuszu w tym nadwiślańskim mieście zorganizowano kilka wydarzeń, a wśród nich – Grudziądzki Dzień Kopernika Ekonomisty. Jego traktat mówił, że „gorszy pieniądz wypiera pieniądz lepszy” co było zmorą dawnych czasów i czego świadkami jesteśmy także dzisiaj, podczas narzucanej ideologii globalizmu. To, co Kopernik nazywał psuciem pieniądza, dziś nazwalibyśmy inflacją Chodzi konkretnie o drukowanie “z powietrza” dolarów na wojny podczas gdy setki milionów głodują na świecie. Kopernik przez wiele lat analizował gospodarkę pieniężną. Najpierw w domu rodzinnym, wszak jego ojciec był kupcem, a później jako administrator kapituły warmińskiej. W sposób naukowy i metodyczny zajął się tym zagadnieniem w 1517 r. Swoje rozważania na temat gospodarki finansowej rozwijał przez wiele lat publikując kolejne traktaty – powiedziała podczas okolicznościowego wykładu p. Pani Grażyna Leśniewska, dr nauk ekonomicznych i popularyzatorka dokonań Mikołaja Kopernika oraz jego związków z Grudziądzem.

*

Sto lat temu urodzili się Polacy, którzy z różnych powodów opuścili Polskę iodegrali znaczącą rolę w krajach swego zamieszkania.

.

50 lat temu (dokładnie: 3 lipca 1973), w Helsinkach rozpoczynają się obrady KBWE / Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z udziałem prawie wszystkich państw europejskich oraz USA i Kanady. N takim forum, ówczesne Niemcy Zachodnie (RFN) musiały oficjalnie potwierdzić nienaruszalność granicy na Odrze i Nysie. Było to bowiem podstawą porozumień helsińskich, a Polska miała znaczącą pozycję wśród innych państw europejskich.

Dwa miesiące później odbyła się w Gdańsku konferencja przedstawicieli 7 państw bałtyckich, podczas której podpisano konwencję “O ochronie rybołówstwa i zasobów żywych Bałtyku”. Kluczową rolę w stabilizacji Europy i współpracy na Morzu Bałtyckim odgrywały dwa neutralne państwa: Szwecja i Norwegia.

Jak chodzi o rok bieżący, to w pierwszym tygodniu sierpnia trwał Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie, stolicy Portugalii.

(Pozostała część artykułu będzie dołączona wkrótce)

___________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »