Fioretti / kwiatki – Lipiec 2021

Fioretti / kwiatki – Lipiec 2021

Pochwalony bądź Panie, z wszystkimi swymi twory. (…) Pochwalony bądź przez siostrę naszą wodę, co użyteczna jest wielce i pokorna, cenna i czysta…”

Lipiec – środek lata i czas kąpieli w jeziorach, spływów kajakowych i wypoczynku nad wodą. Rozpoczęliśmy więc fragmentem “Pieśni słonecznej” w tłumaczeniu wielkiego poety Leopolda Staffa. Oryginalny tytuł brzmi “Cantico delle creature” (Pieśń stworzenia) a pieśń tę stworzył św. Franciszek z Asyżu – patron ekologów, zachwycony pięknem przyrody. Ciekawą inicjatywą jest Franciszkański Ruch Ekologiczny, któremu poświęcimy osobny artykuł.

.

Zdjęcie na lewej stronie przedstawia “szumy” czyli wodospady na Tanwi w Roztoczańskim Parku Narodowym. Napiszemy więcej o Roztoczu kiedy omawiać będziemy tamten region w 3-cim odcinku poświęconym Polskim Krainom Przyrodniczo-Leśnym. W związku z rozpoczynającą się wkrótce olimpiadą w Tokio, umieszczamy tu ilustracje dwóch drzeworytów japońskich – jako uzupełnienie do franciszkańskiej “siostry” wody.

.

1. Wielka fala w Kanagawa; 2. Rzeka Tama w prowincji Musashi. Oba drzeworyty wykonał Hokusai Katsushika (1760-1840), mistrz tradycyjnej sztuki zwanej “ukiyo-e”. Warto zauważyc, jak dużo uwagi zwracano tu na szczegóły. Elegancję tych dzieł podkreśla skupienie się artysty na kilku zaledwie elementach.

*

Pani Zofia Kossak w rozdziale “Pouczenia lipcowe” nadmieniła jak wielką rolę w historii Śląska odgrywała góra św. Anny. Warto zatem przypomnieć, że w tym roku przypadła 100-tna rocznica trzeciego powstania śląskiego. Preludium do powstania był plebiscyt 20 marca, w którym ponad 40% głosów opowiedziało się za przynależnością Górnego Śląska do Polski. Było to wynikiem włączenia do plebiscytu Ślązaków, którzy wyemigrowali do Zagłębia Ruhry i Belgii oraz mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

W takiej sytuacji na początku maja 1921 wybuchło III-cie powstanie śląskie pod kierownictwem Wojciecha Korfantego (1873-1939). Był to największy, zwycięski zryw powstańczy w tamtym regionie, co przyczyniło się do przyznania Polsce części terytorium spornego. Kolejna bitwa miała miejsce w pobliżu góry św. Anny w dniach 21-26 maja 1921. W jej następstwie, drugiego czerwca oddziały niemieckiego Selbstschutzu przerwały rozejm na Górnym Śląsku i 4-go czerwca ich oddziały przeszły do kontrofensywy zdobywając Koźle-Port, Kłodnicę i Kędzierzyn.

.

24 czerwca podpisano umowę o wycofaniu się walczących stron z terenu plebiscytowego. W powstaniu wzięło udział ponad 30 tys. Ślązaków (700 oficerów) oraz kilka tysięcy ochotników z innych regionów Polski. 20-go października 1921 Rada Ambasadorów Ligi Narodów zatwierdziła decyzję o przydzieleniu części Górnego Śląska do Polski. W maju 1922 ratyfikowano Konwencję Genewską, wedle wymagów ustalonych przez Traktat Wersalski* a 16-go lipca tegoż roku podpisano w Katowicach dokument upamiętniający przejęcie części Śląska przez Rzeczpospolitą Polską. W tym czasie na terenach przyznanych Niemcom rozpoczął się odwet na tych Ślązakach, którzy w okresie plebiscytowym działali na rzecz Polski.

* Traktat wersalski – główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Był to najważniejszy dokument, który ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny. Polska powróciła na mapę Europy po 123 latach rozbiorów.

.

Pomnik Czynu Powstańczego na górze św. Anny

*

Na krótko przed rozpoczęciem 32-gich Igrzysk Olimpijskich wprowadzony został w Tokio stan wyjątkowy. Zakończy się on dopiero dwa tygodnie po tej wielkiej imprezie. Wszystko zatem wskazuje, że nie będzie to normalna olimpiada – zabraknie zagranicznych widzów, a w ramach ograniczeń miejscowi mogą zapełnić tylko 50% miejsc.

.

Do tej pory olimpiady odwołano tylko dwukrotnie z powodu wojen światowych. Pierwsza wojna (1914-1918), zwana “wielką wojną” była pozycyjna, głównie z użyciem karabinów i armat. Drugą wojnę światową zakończono bombami atomowymi (broń “A”). Czy możemy powiedzieć, że tym razem chodzi o trzecią światową wojnę “B” czyli biologiczną? Krąży na ten temat coraz więcej wiadomości, także dezinformacji (tzw. fake news). Tak czy inaczej, wypada współczuć Japończykom bo włożyli wiele trudu w przygotowaniach i – nawet przy opóźnieniu terminu igrzysk o cały rok – żyli w ciągłej niepewności czy to wszystko nie pójdzie na marne.

Olimpiadę letnią organizują Japończycy po raz drugi, gdyż w roku 1964 odbyły się w Tokio 18-te igrzyska, na które Polska wysłała 138 zawodników, zajmując w końcowej klasyfikacji siódme miejsce. Oprócz dwu potęg (ZSRR, USA) i gospodarzy wyprzedziły nas jeszcze Włochy, Węgry i podwójna ekipa niemiecka (NRD razem z NRF).

.

Z prawej strony zdjęcie najwybitniejszego polskiego pięściarza – Zbigniewa Pietrzykowskiego, 3-krotnego medalisty olimpijskiego i 4-krotnego mistrza Europy. Trudna walka z długorękim 18-latkiem Cassiusem Clayem (znanym później pod nazwiskiem Muhammad Ali, który po latach został ogłoszony najlepszym zawodowym bokserem) – Rzym 1960.

.

Nasi sportowcy zdobyli wówczas 23 medale, w tym siedem złotych. Znakomicie popisali się polscy bokserzy, podopieczni legendarnego “papy” Feliksa Stamma zdobywając 7 medali (wśród nich było trzech mistrzów olimpijskich). Złote medale zdobyła też m.in. sztafeta 4x100m naszych pań (Teresa Ciepły, Irena Szewińska, Halina Górecka i Ewa Kłobukowska) oraz najlepszy ciężarowiec wszystkich czasów – Waldemar Baszanowski. W tym roku Polskę będzie reprezentować 215 zawodników. Razem z nimi do Japonii poleciały jeszcze 223 osoby (trenerzy, dziennikarze itp). Będziemy za nich trzymać kciuki.

Kończymy na wesoło, wspaniałym miodem z lip.

______________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »