Mały dom, duży spokój

Mały dom, duży spokój

Parva domus, magna quies – mówi łacińskie przysłowie, umieszczone w tytule. W nawiązaniu do niedawnego artykułu (“Gdy mniej znaczy więcej”) dodajemy jeszcze trochę informacji na ten temat. Zainteresowanie budową małych domków bardzo wzrosło w ostatnich latach. Gdy się znajdzie odpowiednie miesce, w którym chcielibyśmy przebywać, to można je wykupić lub wynająć (gdy domek osadzony jest na kołach) i wszystkie koszta mogą zmieścić się w granicach 10 do 20 tysięcy złotych. Jego wielkość może być różna, najczęściej od 20 do 50 metrów kwadratowych.

.

Znajdzie się miejsce na małą biblioteczkę i na ogródek. Nad gankiem (ilustracja po prawej stronie) umieszczone są panele słoneczne, które gromadzą energię elektryczną w ciągu dnia.

.

W ślad za tym niektórzy gospodarze udostępniają ich właścicielom swoje pola lub łąki, aby goście zamieszkali w środowisku zdrowym ekologicznie, z dala od miejskich dymów. Mogą oni nawet uprawiać swój mini ogródek z kwiatami lub warzywami – bez potrzeby zakupów w supermarketach. Ponadto na wsi jest zawsze możliwość nabycia świeżych produktów. Obniża to bardzo koszty życia wobec wzrastających trudności ze znalezieniem pracy poza wielkimi miastami.

.

.

Domek może być samowystarczalny w energię, gdy ktoś zainstaluje na dachu panele słoneczne lub wykorzystuje wodę deszczową. Naturalnie trzeba pamiętać, że nawet najmniejszy domek powinien posiadać umywalkę i ubikację. Czasami to może być połączone z lokalną kanalizacją, gdy uzyska się zgodę właścicieli działki lub gospodarstwa. W dzisiejszych czasach prawie wszystkie tereny wiejskie mają elektryfikację i są już coraz częściej podłączone do sieci wodociągowej. Jak chodzi o pranie, to można je robić w publicznych pralniach albo u kogoś w sąsiedztwie.

.

Tworzą się także sąsiedztwa domków usytuowanych niedaleko siebie. Przy dobrej współpracy umożliwia to dodatkowe oszczędności n.p. w zakupieniu jakichś narzędzi do wspólnego użytku. Ale niektórzy wolą mieszkać na odludziu, nawet w zimie.

.

W ciągu 10 miesięcy witryny reklamujące sprzedaż małych domków zanotowały siedmiokrotny wzrost zaglądaczy (obejrzeń). Osobną sprawą jest zamawianie projektów, które kosztować mogą ok. 100 złotych, ale umożliwiąją one zbudowanie domku nawet dla osób nie mających żadnego doświadczenia w takiej pracy. Niekiedy są to projekty bardzo proste, jak ten powyżej. Zapotrzebowanie na rynku wypełniają wytwórnie małych domków, które dowiozą na każde miejsce gotową konstrukcję lub jej niektóre elementy.

.

Z czasem można swoje mini-królestwo rozbudować dodając werandę albo nawet większy pawilon.

.

Entuzjaści przeprowadzki do małego domku podkreślają następujące zalety takiego zamieszkania:

  • uwolnienie się od pożyczek w banku;
  • niskie koszty budowy i materiałów;
  • znaczne obniżenie miesięcznych wydatków;
  • mniej pieniędzy na meble, dekoracje itp;
  • mniejsze zużycie energii w małej przestrzeni;
  • swoboda przemieszczanie się i podróży;
  • proste utrzymanie domostwa;
  • pozbycie się zbyt wielu przedmiotów;
  • łatwiej utrzymać porządek;
  • obcowanie z przyrodą na codzień;
  • prosty styl życia, poczucie wolnośći.

Nawiasem mówiąc, w amerykańskich filmach widać jak często ich domy są zagracone. Żeby zachować jednak pewien dystans i nie uprawiać propagandy to musimy przyznać, że są także pewne minusy mieszkania w maleńkim domku. Nie można przecież mieć mieć wszystkiego na raz. Na wstępie musieliśmy pozbyć się wielu miłych przedmiotów a nawet cennych pamiątek. To nie jest łatwe, bo przywiązujemy się do pewnych rzeczy. Ograniczona przestrzeń zmusza do pewnej organizacji, bo nie ma tu miejsca na rozrzucanie różnych rzeczy, których układanie możemy zostawić na później. Dodatkowo trzeba być przygotowanym, że będziemy ciągle ocierać się o drugą osobę, bo nie dysponujemy dodatkową przestrzenią aby się odizolować. Ale to chyba nie stanowi trudności, bo cieszymy się wspólnie wolnością. I w każdej chwili możemy przebywać na zewnątrz wśród przyrody, bez potrzeby wyjazdów do parku czy poza miasto.

Taki domek można postawić w ogrodzie, na łące, przy strumieniu lub kępie drzew i mamy swój cichy zakątek w pobliżu domu rodzinnego. A ile wolnej przestrzeni wokół… Przyjemnie zasypiać przy śpiewie słowika lub cykaniu świerszczy. Dobranoc!

____________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »