Powracające, wyczekiwane święto

Powracające, wyczekiwane święto

W oczekiwaniu na święta najbardziej radosne w roku, publikujemy krótkie fragmenty z książki “Powraca Boże Narodzenie” (E torna Natale), której autorką jest Chiara Lubich – założycielka ruchu Fokolare. Artykuł ozdabiamy szopkami świątecznymi z różnych stron świata.

WSTĘP

Tadeusz Popiel – “Pierwsza gwiazdka”

I powraca znów, jak wzruszjąca poezja, święto Bożego Narodzenia. Ale kim jest to Dziecię, które dziś – jak wtedy – przyzywa królów i pastuszków, porusza gwiazdy, wysyła aniołów? Kim jest Ten, który porusza struny wszystkich serc i zgina kolana ludzi prawie nie znających Jego uroku?

JEDNOŚĆ

To Dziecię, na cześć którego świętujemy, przyszło na świat abyśmy stanowili jedno. Ideał jedności, dążenie do jedności, wyczuwa się w atmosferze naszych czasów. Wielu młodych na świecie pracuje dla tego celu z odwagą typową dla młodości; pozwólmy im marzyć i działać. Możemy wierzyć, że jeśli będziemy mieć nadzieję i o to prosić całym sercem, wejdziemy wszyscy na drogę jedności: jedności między pokoleniami, między rodzinami i klasami społecznymi, między chrześcijanami i narodami.

.

1. W zimnym klimacie płn. Kanady szopkę betlejemską zastępuje “iglo” zbudowane z lodowych brył; 2. Stajenki w kościołach Polski wyróżniają się bogatą pomysłowością; 3. Figurki Świętej Rodziny z Afryki.

Poza tym ciepło Bożego Narodzenia przekracza granice świata chrześcijańskiego i zdaje się ogarniać całą ziemię. W dniach Bożego Narodzenia duchowe ciepło ogarnia domy nawet w tych krajach, gdzie panuje najsroższa zima. Czuje się niepowtarzalny nastrój oczekiwania, mówiacy o przyjściu.

W tej atmosferze wyczuwa się coś, czego nie ma w innym czasie. Nastrój oczekiwania na coś nowego i radosnego, na kogoś przynoszącego pokój i pojednanie. Nie wszyscy to moówią, ale wszyscy to czują. Także ci, ktorzy nie wierzą w Boga, wymyślają jakąś postać by usprawiedliwić pragnienie wspólnego cieszenia się, radości świeta rodzinnego, przebywania wokół światecznego stołu.

RODZINA

Boże Narodzenie! Boże Narodzenie, ileż razy świetowalismy cię w atmosferze czystej radości i niezrównanego ciepła! Każdego roku pojawia się postać nowonarodzonego Dziecka i zalewa nas fala wzruszenia. Serca nasze napawa czułościa scena Świętej Rodziny ze żłóbkiem, tak pełna treści i dostojeństwa. Porusza struny naszego serca zazwyczaj milczące, gdyż ogłuszone zgiełkiem bieżących wydarzeń i codziennych problemów.

Albert Chevallier Tayler (1862-1925): UBIERANIE CHOINKI

Boże Narodzenie jest świetem rodziny. Gdzie bowiem narodzila się ta najbardziej niezwykla rodzina, jesli nie w betlejemskiej grocie? Trzeba przynieść światło wszystkim rodzinom, nie dopuścić, by brakło im ciepła rodzinnego, odwrotnie – rozpala je, szczególnie wśród ludzi cierpiących z powodu prób duchowych.

Pamięć o tych, którzy cierpią, są opuszczeni i odrzuceni przez społeczeństwo nadaje nowy, wyższy wymiar temu świętu. Bo liczy sie tylko Milość. W tym jest tajemnica Jedności, odrodzenie naszych dusz, a może i całego świata. Tej nadziei potrzebuje nawet ateizm praktyczny, który teraz zalewa świat.

.

1. Peru; 2. Chiny; 3. Hawaje.

ŚWIAT

Dzieciątko Jezus jest najwspanialszym darem, jaki Niebo uczyniło ziemi, tej maleńkiej ziemi zagubionej w bezmiarze przestrzeni wsrd miliardów gwiazd. Boże Narodzenie woła do nas, że Bóg jest Miłością i że On – będąc naszym Ojcem – sprawia, że wszyscy jesteśmy braćmi. To prawdziwa radość, że co roku możemy zanurzyć się w pełnej tajemnicy Boga, który stał się Dzieckiem. I tak powraca ciągle Boże Narodzenie i myślimy o maleńkim, ubogim Dzieciątku w stajence betlejemskiej.

Ten bogaty świat “przywłaszczył” sobie Boże Narodzenie ze wszystkimi jego rekwizytami – a „wyrzucil” Jezusa. Przyszedł do swoich, ale oni Go nie przyjęli… Dziś w nocy nie spałam. Ta myśl nie dawała mi zasnać. Gdybym się jeszcze raz narodziła, zrobiłabym wiele rzeczy. Założyłabym Dzieło, które pomogałoby ludziom tej ziemi świetowac Boże Narodzenie.

Święta Bożego Narodzenia w ALEPPO – męczeńskie miasto w Syrii, która cierpi od barbarzyństwa terrorystów i agresji sąsiednich państw.

A przecież widzimy, że dzisiejszemu spoleczeństwu czegoś brakuje – także w Boże Narodzenie. Pomimo całego blichtru, dekoracji i muzyki, świetowaniu nie towarzyszy głeboka medytacja – czym jest Boże Narodzenie. Na czyją cześć świętujemy? Naszych dzieci? Nas samych? Czy jeszcze kogoś? Czy to nie Jezus, odrzucony przez możnych (tego świata), zapomniany przez wielu jest główną osobą tego wielkiego dorocznego święta? Tak, wlaśnie On. I dlatego chcemy sprawić, aby Jego osoba i kontemplacja Jego Narodzenia wysunęła się przed wszystkie zewnetrzne przejawy tego święta.

CIEPŁO, MIŁOŚĆ

Na Boże Narodzenie serce staje się lepsze. Podarunki wymieniane przez wielu są tego wyrazem. To piękny zwyczaj. I dlatego mają swój sens te światła, przystrojone choinki, żłóbek, przezenty, kolory, śpiewy, muzyka… Jak można sobie wyobrazić rok bez Bozego Narodzenia?

.

Sceny Bożego Narodzenia : 1. Szopka w Korei; 2. Ikona św. Rodziny; 3. Japońskie figurki pod drzewem kwitnącej wiśni.

Jesli Bóg zstapil z Nieba dla nas, to nie ma watpliwości, że nas kocha. A jeśli nas kocha, wszystko staje się dla nas łatwiejsze na ziemi. W różnych ciemnych momentach życia możemy odkryć Jego rękę, jakis sens – często dla nas nie znany. Wszystko staje się łatwiejsze do zniesienia. Milość ożywi osoby i uzdrowi relacje. Milość nie pozwoli na pojawienie się egoistycznych pragnień, które skrzywiają naszą drogę. Trzeba zdecydowanie zgasić pragnienie buntu, osądzania czy zemsty aby znowu wejść na prostą drogę, na której ujrzymy promień woli Bożej.

ZAKOŃCZENIE

W każde Boże Narodzenie zadaję też sobie pytanie: „Ile jeszcze świąt Bożego Narodzenia ujrzę w życiu?” To pytanie, na które nie ma odpowiedzi, pomaga mi przeżywac każdy rok, jakby miał być ostatnim – zanim nadejdzie dzień mego przejścia do innego życia nie znającego zachodu.

Myslę, że Boże Narodzenie nigdy się nie zestarzeje, gdyż jest tajemnicą nie tylko boską, ale i głęboko ludzką. Niech Jezus opuszczony urodzi się na nowo tej nocy, jaśniejacy w naszych sercach jako jedyna gwiazda naszego życia.

.

1. John Hoover – “Pasterka”; 2. Cicha noc, święta noc.

Ciepło Bożego Narodzenia skłania nas wszystkich do tego, by czuć się bardziej rodziną, by czuć się braćmi i w jedności przeżywać wspólnie nasze radości i cierpienia. Pamiętać szczególnie o tych, którzy spędzają Boże Narodzenie sam na sam z cierpieniem. Cierpienie, które czasem opanowuje nas całkowicie albo niekiedy ledwo dotyka i zaprawia goryczą radość naszych dni.

Jest Boże Narodzenie! Słowo Boże stało się Ciałem i zapaliło na ziemi milość. Chcielibyśmy, aby ten dzień nigdy się nie skończył. Niech ta milość rozpłomieni nasze serca abyśmy utrzymali Twoją obecność wśród nas. A wtedy kazdy dzień w życiu będzie dla nas radosnym świętem.

____________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »