Tak w Polskę iść … (Cz. 1b)

Tak w Polskę iść … (Cz. 1b)

POBRZEŻE SZCZECIŃSKIE to jeden z trzech “makro-regionów” które tworzą polskie Wybrzeże Bałtyku. Zajmuje ono terytoria wokół Zalewu Szczecińskiego, ujścia Odry i brzegów Zatoki Pomorskiej. Jest dosyć zróżnicowane krajobrazowo: od wysokich brzegów Bałtyku (nazywanych klifami) na wyspie Wolin do jezior i lasów Pomorza Zachodniego. W jego granicach wyróżnia się jedenaście regionów średniej wielkości, które będą omawiane poniżej. Ważniejsze miasta Pobrzeża to: Szczecin, Stargard, Świnoujście, Police, Goleniów, Gryfino, Gryfice, Pyrzyce, Kamień Pomorski, Nowogard, Trzebiatów, Wolin.

.

Jesteśmy na terenie Bałtyckiej Krainy Przyrodniczo-Leśnej, której tzw. “pas nadmorski” ciągnie się od wysp Uznami i Wolin aż do Zatoki Gdańskiej i Mierzei Wiślanej. Dzieli się na trzy Pobrzeża: Szczecińskie, Koszalinskie i Gdańskie. Klimat polskiego Wybrzeża kształtuje się pod wpływem morskich wiatrów a przyrodniczo Pas Nadmorski wyróżnia się dużą lasów bukowych, jednolitych i mieszanych. Dlatego Kraina Bałtycka jest nazywana krainą lasów bukowych i bukowo-mieszanych. W drzewostanach mieszanych buk występuje z udziałem sosny, dębu, lipy, jaworu i rzadziej klonu.

Pobrzeże Szczecińskie pokrywa się z granicami Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, która została utworzona przed 28 czerwca 1972 r, czyli dokładnie przed 50 latami. Ma ona jednak bardzo długą historię, gdyz biskupstwo pomorskie zostało zatwierdzone w roku 1140 i miało siedzibę na południowym cyplu wyspy Wolin, w Kamieniu Pomorskim. Tam stoi konkatedra p.w. świętego Jana Chrziciela ufundowana w roku 1176 przez pomorskiego księcia Kazimierza.

.

1. Mapa archidiecezji szczecińskiej; 2. Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim; 3. Herb archidiecezji.

Dziecezja szczecińska powstała przed 50 laty, a w marcu 1992 papież Jan Paweł II podniósł ją do godności archidiecezji. Herb archidiecezji zawiera motto “BEATI PACIFICI” / Błogosławieni pokój czyniący. Hasło jest aktualne szczególnie w tych niespokojnych czasach. Widać wyraźnie, że są takie siły, które chcą wciagnąć Polskę do wojny. Czy nie potrzeba więcej modlitw i otrzeźwienia aby zapobiec takiej katastrofie? W skład tej archidiecezji wchodzą też dwie pozostałe diecezje: Zielonogórsko-Gorzowska oraz Koszalińsko-Kołobrzeska. Pierwszą opisaliśmy poprzednio, a koszalińską zajmiemy się w okresie tego lata.

SANKTUARIA DIECEZJI

Diecezja Szczecińsko-Kamieńska ma na swym terytorium 10 sanktuariów (sześć w kilku różnych miejscowościach i cztery w samym Szczecinie) : Brzesko k. Pyrzyc (sanktuarium MB Brzeskiej); Choszczna (s. M.B. Nieustającej Pomocy); Myślibórz (s. Miłosierdzia Bożego); Resko (s. M.B. Niepokalanej); Siekierki (s. Nadodrzańskiej Królowej Pokoju); Trzebiatów (s. Macierzyństwa NMP).

Na terenie Szczecina znajdują się następujące sanktuaria: 1. Najświętszego Serca Pana Jezusa; 2. M.B. Fatimskiej; 3. Miłosierdzia Bożego; 4. Św. Andrzeja Boboli. Historia powyższego obrazu Serca Jezusowego jest opisana w artykule : https://www.niedziela.pl/artykul/49728/Obraz-Serca-Jezusa . Diecezję tu opisywaną (czyli szczecińską) tworzą 273 parafie zorganizowane w 36 dekatach. Zwiedzanie regionu rozpoczniemy od Dekanatu Świnoujście, wyspy Wolin i Pobrzeża Trzebiatowskiego.

Wyspy Wolin i Uznam

1. Fragment Wolińskiego Parku Narodowego w pobliżu Międzyzdrojów; 2. Stella Maris – kościół NMP Gwiazdy Morza w Świnoujściu.

.

WOLIN to największa polska wyspa, na której znajduje się Woliński Park Narodowy. Usytuowana na wzgórzach wyspa tworzy stromy brzeg morski, tzw. klif. Na zachodnim krańcu wyspy jest Śwninoujście, port morski i rzeka Świna, która łączy miasto Szczecin z Morzem Bałtyckim. Po drugiej stronie rzeki znajduje się Uznam – druga wyspa, przez którą przechodzi granica polsko-niemiecka.

Obie wyspy, razem podmokłymi brzegami Świny, oddzielają Zalew Szczeciński od Zatoki Pomorskiej. Najbardziej wysuniętym na zachód pasa morskiego jest DEKANAT ŚWINOUJŚCIE, który się składa z 8 parafii: Lubin (MB Jasnogórskiej); Międzyzdroje (św. Piotra Apostoła) i 6 parafii w samym Świnoujściu.

.

1. Na przesmyku między Zalewem Szczecińskim i jeziorem Wicko Wielkie znajduje się wieś Lubin. Tam na wzgorzu znajdowało się grodzisko średniowieczne. Pełniło ono funkcję latarni morskiej dla statków żeglujących po Świnie i Zalewie Szczecińskim; 2. Międzyzdroje i tamtejsze plaże przyciągają tłumy turystów każdego lata.

Od strony zachodnej wyspę Wolin opływają zmienne prądy cieśniny o nazwie Dziwna, która łączy wschodnią część Zalewu Szczecińskiego z Bałtykiem. Nad Dziwną, na południowym krańcu wyspy Wolin znajduje się miasto o tej samej nazwie.

Miasteczko Wolin z kolegiatą św. Mikołaja przeglądają się w wodach cieśniny

Na terenie Dekanatu WOLIN jest 6 parafii: Kołczewo (pw. św. Katarzyny); Międzywodzie – (Wniebowzięcia NMP); Wisełka (św. Józefa Opiekuna Rodzin); Wolin (św. Mikołaja Biskupa); Ładzin – (pw. Najśw. Serca Pana Jezusa); Żarnowo (pw. Chrystusa Króla).

.

1. Międzywodzie; 2. Wisełka – przejście na plażę; 3. Kolczewo.

Miejscem szczególnym jest WISEŁKA, gdzie w roku 1985 powstała idea ognisk rodzinnych. To była odpowiedź na potrzebę pracy z rodzinami, której orędownikiem był ówczesny metropolita diecezji, bp Kazimierz Majdański (1916-2007). Po latach w Wisełce powstał ośrodek wspólnot rodzinnych i dom rekolekcyjny dla rodzin. Pierwszych kilkanaście rodzin specjalnym aktem oddało się opiece Rodzinie Świętej. Ten akt zawierzenia został rozesłany, aby tworzyć wspólnoty rodzin w miejscach zamieszkania. Dzisiaj ogniska Świętej Rodziny istnieją w wielu polskich miastach.

.

1. Przy Instytucie w Łomiankach istnieje Fundacja “Pomoc Rodzinie”, 2. Jedna z książek o wielkim przeznaczeniu rodziny; 3. Herb biskupa K. Majdańskiego i dewiza życiowa – “Pełnić wolę Twoją“.

.

Biskup Majdański był wielkim patriotą. Jak wspomina prof. Kazimierz Kozłowski: „Był to Szczeciński mąż stanu wymiaru europejskiego. Szlachetny i mądry człowiek. Badał przeszłość Szczecina i Pomorza, szczególnie źródła od XI do XIII w. Poszukując w ten sposób związku tych ziem z Polską i Kościołem. Jest również symbolem i odniesieniem moralnym dla tej pomorskiej społeczności”.

Wisełka jet ogniskiem spotkań rodzinnych, podobnie jak cała Polska jest wielką rodziną rodzin.

Rodziny, bądźcie mocne bo jesteście wszystkim potrzebne! Tak nieustannie dodawał otuchy biskup szczeciński Kazimierz Majdański, założyciel Ognisk św. Rodziny, twórca Instytutu Studiów nad Rodziną i autor książki “Wspólnota życia i miłości.”

.

Wybrzeże Trzebiatowskie

1. Ostatnia ściana dawnego kościóła w Trzęsaczu; 2. Niechorze -klif z morską latarnią; 3. Jezioro Resko Przymorskie znajduje się blisko brzegu morskiego.

To mezoregion geograficzny, obejmujący pas wybrzeża o długości 60 km – od cieśniny Dziwny przy wyspie Wolin po wschodnie przedmieścia Kołobrzegu. Środkową część tego wybrzeża podcinały sztormowe, czego przykładem jest południodowa ściana kościoła w Trzęsaczu. Tylko tyle pozostało, pozostałą część budowli pochłonęło morze. Obecnie to miejsce zabezpieczono betonowym wzmocnieniem. Na Wybrzeżu Trzebiatowskim znajduje się 5 dekanatów: Kamień Pomorski, Golczewo, Gryfice (2) i Trzebiatów.

.

Dekanat KAMIEŃ POMORSKI

1. Benice, kościół pw. Macierzyństwa NMP; 2. Mikolajek nadmorski, roślina wydm prybrzeżnych jest w herbie Dziwnowa; 3. Dziwnówek, parafia św. Maksymiliana.

Ten dekanat obejmuje 10 parafii – Benice (pw. Macierzyństwa NMP); Dziwnów (św. Józefa); Dziwnówek (św. Maksymiliana Marii Kolbego); Gostyń (NMP Królowej Polski); Jarszewo (pw. Narodzenia NMP); Kamień Pomorski (św. Ottona); Łukęcin (NMP Królowej Polski); Pobierowo (pw. Najświętszego Odkupiciela); Stuchowo (św. Faustyny Kowalskiej) i Świerzno (pw. Świętej Trójcy).

Wkrótce po wojnie, w Kamieniu Pomorskim zamieszkała z rodzicami Danuta Walas Kobylińska – pierwsza w Polsce kapitan żeglugi wielkiej. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Morskiej (obecnie Akademia Morska w Szczecinie) spędziła 25 lat na morzach i oceanach, dowodząc wieloma statkami polskiej marynarki handlowej. Budziła sensację w różnych portach, gdzie nie wiedziano że kobieta może być kapitanem na statku. Często tytułowano ją: Kapitan w spódnicy, Woman Sea Captain oraz Madame la Capitaine.

.

Dekanat GOLCZEWO

1. Golczewo, centrum miasteczka i kościół św. Andrzeja Boboli; 2. Kozielice – wysepka na jez. Sitno; 3. Moracz, kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa.

Na terenie dekanatu GOLCZEWO znajduje się 7 parafii – Golczewo (św. Andrzeja Boboli), Kozielice (pw. Chrystusa Króla), Mechowo (Niepokalanego Poczęcia NMP), Moracz (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa), Przybiernów (Wniebowzięcia NMP), Sikorki (pw. Chrystusa Króla), Trzechel (św. Katarzyny). Jako ciekawostkę podajemy, że w Mechowie prowadzona była ferma pawi ozdobnych.

.

Dekanat GRYFICE

Herb gminy Brojce – na miejsce legendarnego gryfa wstępuje orzeł biały.

W Dekanacie Gryfice jest 8 parafii – Brojce (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa), Górzyca (Niepokalanego Poczęcia NMP), Gryfice (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa), Gryfice (Wniebowzięcia NMP), Mechowo (św. Andrzeja Boboli), Wicimice (św. Józefa), Wyszobór (św. Stanisława Kostki), Świeszewo (pw. MB Częstochowskiej).

1. Gryfice – kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa; 2. Brojece – wnętrze kościoła; 3. Świeszewo.

.

.

Dekanat TRZEBIATÓW

1. Parafia w Trzebiatowie; 2. Tablica pamiątkowa w Mrzeżynie, na pomniku Zaślubin Polski z Morzem. Bylo to pierwsze wydarzenie po wojnie (17 marca 1945). W Kołobrzegu żołnierze I-wszej Armi WP uczynili to w następnym dniu.

Dekanat Trzebiatowski składa się z 8 parafii : Cerkwica (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa), Gosław (pw. Chrystusa Króla, Karnice (św. Stanisława Kostki), Konarzewo (Niepokalanego Poczęcia NMP), Mrzeżyno (św. Apostołów Piotra i Pawła), Niechorze (św. Stanisława Biskupa Męczennika), Rewal (pw. Najświętszego Zbawiciela) Trzebiatów (Macierzyństwa NMP), Trzebusz (św. Józefa Oblubieńca NMP).

“Puchar” festiwalu

1. Rewal – parafia Najświętszego Zbawiciela; 2. Od 1985 r. w Rewalu odbywa się międzynarodowy festiwal szachowy o główną nagrodę “Konika Morskiego”, 3. Karnice, kościół św. Stanisława Kostki.

.

Dekanat POLICE

1. Dolny bieg Odry, przed wyjściem na Bałtyk; 2. Rozwidlenie dróg w kierunku na Szczecin i do Puszczy Wkrzańskiej.

Do Szczecina na swym ostatnim odcinku płynie Odra, a po zachodniej stronie rzeki (od jez. Dąbie do Zalewu Szczecińskiego) rozlega się Równina Policka, znana bardziej jako Równina Wkrzańska. Większą część równiny pokrywa Puszcza Wkrzańska, rzadko odwiedzany zakątek z borami sosnowymi oraz domieszkami buka i dębu. Na zachodnim krańcu puszczy znajduje się jezioro Świdwie i rezerwat ptaków. Nowe Warpno jest najbardziej na pólnoc wysuniętą miejscowością regionu, a w miejscu gdzie Odra wpływa do zalewu, ulokowana jest duża wioska Trzebież i port.

.

1. Kościół w Tanowie; 2. Herb Nowego Warpna; 3. Coraz bardziej popularne są rejsy wycieczkowe po Zalewie Szczecińskim, także na kataramanie wśród szuwarów.

Parafie Dekanatu Police: Niekłończyca (pw. Narodzenia NMP); Nowe Warpno (Wniebowzięcia NMP); Tanowo (pw. Najśw. Serca Pana Jezusa), Trzebież (pw. Podwyższenia Krzyża) i Police (3 parafie: Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Kazimierza oraz św. Apostołów Piotra i Pawła).

.

Dekanat GOLENIÓW

1. Lipa “Anna” 450-letni pomnik przyrody w Krępsku; 2. Taki ładny herb Stepnicy pokazuje położenie tej gminy na prawym brzegu Odry, gdzie rzeka wpływa do Zalewu Szczecińskiego; 3. Stepnica, hodowla bydła mięsnego.

Parafie w Dekanacie Goleniów: Borzysławiec (pw. św. Ap. Piotra i Pawła + kościół filialny: Komarowo); Krępsko (pw. MB Królowej Polski), Mosty (pw. MB Gromnicznej) + Kościoły filialne: Danowo i Maciejewo; Stepnica (pw. św. Jacka); Goleniów (3 parafie: św. Jerzego, św. Katarzyny i kościoły filialne – Glewice, Marszewo i Niewiadowo oraz parafia MB Nieustającej Pomocy – Szpital w Goleniowie).

.

Kościoły w Borzysławcu i w Goleniowie

Równina Goleniowska jest porośnięta lasami Puszczy Goleniowskiej, borami sosnowymi. W południowej części znajdują się liczne torfowiska leśne i łąkowe. Położona jest na wschód od jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego. 80% obszaru Puszczy zajmują lasy iglaste (77% – sosna, 3% – wprowadzony sztucznie w XIX w. świerk). Pozostałe 20% stanowią drzewa liściaste – głównie buk i olsza czarna. W położonych najniżej miejscach podmokłych występują zbiorowiska łęgowe, nieco wyżej rosną podmokłe lasy olszynowe. Oprócz przeważających tutaj drzew iglastych oraz buków i olszy czarnej, występują również następujące gatunki drzew: brzoza, dąb, jesion, jawor, wiąz, klon, wierzba i topola oraz krzewy takie jak: czeremcha, jarzębina, leszczyna, głóg, malina, jeżyna i kalina.

.

Dekanat NOWOGARD

Promenada wzdłuż Jeziora Nowogardzkiego

Region równin otoczonych skupiskiem jezior i pocięty kilkoma niewielkimi rzekami. Niewielkie lasy mieszane, iglasto-liściaste porozrzucane są na uprawnych polach.

.

1. Nowogard, parafia MB Fatimskiej; 2. Św. Klara – patronka kościoła w Dobrej; 3. Dobra, fragment starego miasta.

Parafie Dekanatu Nowogard: Dobra (św. Klary); Długołęka (św. Anny); Strzelewo (pw. św. Sylwestra); Wierzbięcin (pw. Niep. Poczęcia NMP); Żabowo (pw. MB Różańcowej); Nowogard (3 parafie: Wniebowzięcia NMP, św. Rafała Kalinowskiego, MB Fatimskiej).

Miasteczko Dobra leży na pograniczu Wysoczyzny Łobeskiej i Pojezierza Ińskiego. 3 marca 1945 zostało wyzwolone przez oddziały I-wszej Armii Wojska Polskiego. Dobra znana jest w okolicy przez ciekawe jarmarki, tam działa też gminno-miejski klub piłkarski “Sarmata”.

.

Dekanat RESKO

Resko usytuowane jest na pograniczu Równiny Gryfickiej i Wysoczyzny Łobeskiej. Ośrodek usługowy dla rolnictwa, drobny przemysł spożywczy i drzewny. W 1945 r. miasto zostało zdobyte przez oddziały 3 armii uderzeniowej I-go Frontu Białoruskiego, a następnie przekazane Polsce. Zniszczenia wojenne w centrum miasta sięgały 60%. Nastąpiła odbudowa i rozbudowa miasta, powstały nowe budynki użyteczności publicznej.

.

1-2. Resko – kosciół i herb z falami Regi przepływajacej przez miasto; 3. Płoty, ołtarz w kosciele Przemienienia Pańskiego.

Płoty (Parafia Przemienienia Pańskiego); Radowo Małe (pw. MB Szkaplerznej); Radowo Wielkie (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa); Resko (Niepokalanego Poczęcia NMP); Starogard (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa).

.

Dekanat ŁOBEZ

Łobez: 1. Pomnik z napisem “Byliśmy – Jesteśmy – Bedziemy”; 2. Tablica poświęcona poległym żołnierzom; 3. Mała elektrownia wodna

ŁOBEZ – miasto położone nad rzeką Regą, ok. 70 km od Morza Bałtyckiego. W 1945 r. miasto zostało dotkliwie zniszczone po ostrzale artyleryjskim z Suliszewic i nocnych walkach z rezerwowymi formacjami Hitlerjugend. Przeciw nim wystąpiły grupy Polaków i kilku innych narodowości (m.in. Rosjan, Serbów i Francuzów), którzy zbiegli z okolicznych obozów jenieckich lub miejsc pracy przymusowej. Oddziały Armii Pancernej I-go Frontu Białoruskiego wkroczyły do miasta 3 marca 1945, a z nimi weszli żołnierze polscy z 43 Pułku Artylerii Lekkiej. Ziemia łobeska została stopniowo zasiedlona przez żołnierzy i jeńców wojennych (LWP, WP i 65 żołnierzy Armii Andersa, robotników przymusowych ocalonych z obozów niemieckich, repatriantów, sybiraków i rzesze osadników z terenów byłej II RP. W części miasta Świętoborzec działało Państwowe Gospodarstwo Rolne – Państwowe Stado Reprodukcji Koni.

1. Bełczna; 2. Herb Węgorzyna; 3. Runowo.

Bełczna (pw. św. Ap. Piotra i Pawła); Mieszewo (św. Józefa Oblubieńca NMP); Runowo (św. Tomasza Apostaty); Runowo Pomorskie (MB Królowej Polski); Sielsko (św. Jana Chrzciciela); Węgorzyno (Wniebowzięcia NMP); Zajezierze (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa); Łobez (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa).

.

Dekanat MASZEWO

W granicach Maszewa znajdują się dwa małe jeziora, przez które przepływa rzeka Leśnica, wpadająca do Jeziora Maszewskiego. Na terenie miasteczka jest park spacerowo-wypoczynkowy, a wzdłuż Leśnicy usytuowana jest ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Dolina rzeki Leśnicy”. 7 marca 1945 Maszewo uwolniły wojska radzieckie, ale podczas walk miasto uległo dużym zniszczeniom. Po wojnie wybudowano ośrodek zdrowia, dom kultury, powstała betoniarnia, zakład liczników elektrycznych, drobny przemysł spożywczy i odlewnia żelaza.

.

1. Maszewo; 2. Jezioro Maszewskie; 3. Bielice.

Bielice (Wojciecha BM); Jenikowo (św. Józefa Oblubieńca NMP); Maszewo (MB Częstochowskiej); Osina (pw. Niepokalanego Poczęcia NMP); Parlino (pw. Miłosierdzia Bożego); Poczernin (św. Michała Archanioła); Przemocze (MB Królowej Korony Polskiej); Rożnowo Nowogardzkie (św. Antoniego).

Osina to wieś gminna w dolinie rzeki Stopnicy, na terenie urozmaiconym pagórkami, wśród pól i zagajników. Natomiast w Poczerninie, z inicjatywy księdza Andrzeja Trojanowskiego, powstaje pierwszy w Polsce ośrodek pomocy dla osób szukających uwolnienia spod przemocy złego ducha.

Boże Narodzenie w Parlinie

.

Dekanat STARGARD SZCZECIŃSKI

Przez Stargard płynie Ina, prawy dopływ Odry

W Stargardzie już od 1939 powstał duży niemiecki obóz dla jeńców wojennych. 5-go marca 1945 Stargard został zajęty przez żołnierzy 61 armii oraz 2 armii pancernej I-go Frontu Białoruskiego. Miasto doznało bardzo ciężkich zniszczeń, a jego zabytkowa część spłonęła całkowicie. Dla upamiętnienia poległych w walce o miasto kolegów żołnierze radzieccy jeszcze w 1945 roku wybudowali pomnik na pl. Zwycięstwa. Mimo ogromnej skali zniszczeń udało się zreorganizować gospodarkę miasta i dokonać jego częściowej odbudowy. Już 1 września 1945 otwarto tu pierwsze po wojnie na Pomorzu liceum ogólnokształcące. Uruchomiono liczne zakłady przemysłowe.

.

1. Gogolewo; 2. Kościół świętych Piotra i Pawła w Grzędzicach.

Parafie Dekanatu Stargard: Gogolewo (MB Częstochowskiej); Grzędzice (św. Apostołów Piotra i Pawła); Kolin (pw. Przemienienia Pańskiego); Krąpiel (św. Maksymiliana Marii Kolbego); Pęzino (pw. Wniebowzięcia NMP); Rzeplino (pw. MB Różańcowej); Stara Dąbrowa (św. Józefa); Witkowo Pierwsze (pw. Zwiastowania Pańskiego); Stargard Szczeciński (8 parafii).

.

Dekanat IŃSKO

Miasteczko Ińsko położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie, na terenie Pojezierza Ińskiego. A wszystko bierze swe nazwy od rzeki Iny, prawego dopływu Odry o dług. 126 km. Region turystyczny z licznymi jeziorami i urozmaiconą rzeźbą terenu ze wzgórzami morenowymi i dolinami rzek. W 1981 r. w centralnej części regionu utworzono Iński Park Krajobrazowy. Zanim przyszła “transformacja” rozwinął się tam przemysł budowlany i drzewny oraz działało gospodarstwo rybne.

1. Storkowo; 2. Chociwel, herb miasta; 3. Ińsko.

Parafie w Dekanacie Ińsko: Chociwel (pw. MM Bolesnej); Długie (pw. św. Anny); Ińsko (pw. św. Józefa Oblub. NMP); Kania (pw. św. Stanisława Kostki); Storkowo (pw. MB Różańcowej).

Na Pojezierzu Ińskim znajduje się też miasto Chociwel, nad rzeką Krąpiel i jeziorem Starzyca o charakterystycznym półksiężycowym kształcie. 3 marca 1945 roku miasto zdobyły oddziały 61 armii oraz 2 armii pancernej I-go Frontu Białoruskiego. Na cześć poległych podczas walk o miasto odsłonięto pomnik. Pomiędzy Ińskiem i Stargardem znajduje się dekanat Suchań, na wschodnim krańcu Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej.

.

Dekanat SUCHAŃ

Pierwsi repatrianci z Kresów osiedlili się tutaj już w kwietniu 1945 roku, miesiąc po wyzwoleniu Suchania przez wojska radzieckie, choć miasto podczas walk zostało zniszczone w 50%. Szkołę polską uruchomiono w dniu 25 maja 1945 roku. W roku 1954 wybudowano nowy budynek szkoły. Miasteczko położone jest wśród urodzajnych pól (czarne ziemie), dobrze rozwiniętym rolnictwem (pszenica, buraki cukrowe) i niewielką rzeką Ręczycą.

.

1. Wapnica; 2. Marianowo; 3. Dobrzany.

Parafie należące do Dziekanatu Suchań: Barzkowice (pw. śś Apostołów Piotra i Pawła) + kościół filialny Golina, kościół filialny Sulino i kościół filialny Brudzewice; Dobrzany (pw. św. Michała Archanioła) + kościół filialny Ognica, kościół filialny Bytowo, kościół filialny Krzemień, kościół filialny Szadzko, kościół filialny Odargowo i kościół filialny Kępno; Marianowo (pw. Niepokalanego Poczęcia NMP) + kościoły filialne: Czarnkowo i Wiechowo); Piasecznik (pw. św. Andrzeja Boboli) + kościół filialny Sławęcin i kościół filialny Radaczewo; Wapnica (pw. św. Jana Kantego) + kościół filialny Sicko i kościół filialny Sokoliniec. Suchań (MB Nieustającej Pomocy + kościóły filialne Suchanówko, Modrzewo, Nosowo, Słodkowo, Sadłowo, Słodkówko i kościół filialny Żukowo).

W osadzie Barzkowice, na bazie PGR powstał Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego. Co roku we wrześniu odbywają się Targi Rolne “AGRO-POMERANIA” impreza należy do największych tego typu w kraju. W 2013 w przeciągu trzech dni imprezę odwiedziło przeszło 130 tys. osób, a liczba wystawiających się firm i instytucji przekroczyła 900. Imprezie towarzyszy między innymi wystawa bydła, koni, drobnego inwentarza, pokazy pracy maszyn oraz inne liczne atrakcje jak doroczne Święto Dożynkowe z pokazem wieńców.

.

Dekanat KOŁBACZ

Kołbacz jest osadą w pobliżu jez. Miedwie. Rozwój wsi związany jest z założeniem Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki. W latach 1970-1976 wybudowano nowoczesny ośrodek rolniczy i uruchomiono na włoskiej licencji fermę zwierząt domowych, w której pracę znalazła duża część mieszkańców.

.

Oryginalne herby gmin: Stare Czarnowo (przypomina skrzyżowanie biskupiego pastorału z żaglami na łodzi) i Kobylanka (z prawej strony ryba sieja, jej podgatunek żyjący tylko w jez. Miedwie); Po śroku: Kołbacz – dawny klasztor cystersów, obecnie kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Parafie na terenie Dekanatu Kołbacz. Bielice (MB Królowej Polski); Kobylanka (św. Antoniego i bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego); Kołbacz (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa); Reptowo (Wniebowzięcia NMP); Ryszewko (Wniebowzięcia NMP); Stare Czarnowo (MB Wspomożenia Wiernych); Żabów (św. Jana Chrzciciela).

.

1. Bielice; 2. Kobylanka, pierwsze w Polsce sanktuarium Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

.

Raptowo – procesja Bożego Ciała

.

Dekanat Kołbacz sąsiaduje z Puszczą Bukową, która stanowi zwarty kompleks żyznych lasów liściatych, w tym starych drzewostanów buka. Teren usytuowany na wzgórzach, z licznymi wąwozami, żródłami strumieni i pomnikami przyrody. Puszcza jest częścią Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Prokuratoria nadredaktora g*w** znowu szczuje na leśników za usuwanie starych drzew, przemilczając fakt odnawiania zrębów młodymi sadzonkami. “Ekolodzy” twierdzą, że drzew nie powinno się zabijać.

.

Dekanat GRYFINO

1. Gryfino; 2. Wełtyń – obraz MB Różańcowej; 3. Widuchowo.

Parafie: Chwarstnica (pw. Świętej Trójcy); Gardno (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa); Gryfino (2 parafie: pw. Narodzenia NMP i Niepokalanego Serca NMP); Pniewo (św. Ojca Pio); Wełtyń (MB Różańcowej); Widuchowa (pw. NSPJ); Żabnica (św. Jana Marii Vianney’a).

.

1. Chwarstnica; 2. Uroczystość I-wszej Komunii w Pniewie.

W marcu 1945 okolice Gryfina stały się polem zaciętych bitew. Przez 18 dni toczyły się walki o most na Odrze. Stało się tak, gdyż Niemcy zamienili Gryfino w twierdzę i zniszczenia zabudowy sięgnęły 70%. Już we wrześniu 1945 r. pracę rozpoczęły szkoła podstawowa, gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcące nr 1.

.

Największą atrakcją przyrodniczą regionu jest Krzywy Las, widoczny u góry – na powyższej mapce.

W marcu 1945 okolice Gryfina stały się polem zaciętych bitew. Przez 18 dni toczyły się walki o most na Odrze. Stało się tak, gdyż Niemcy zamienili Gryfino w twierdzę i zniszczenia zabudowy sięgnęły 70%. Już we wrześniu 1945 r. pracę rozpoczęły szkoła podstawowa, gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcące nr 1. Między rozwidleniem Odry (na tzw. “Międzyodrzu”) w połowie lat 1970-tych wybudowano dużą elektrownię “Dolna Odra”. W roku poprzedzającym budowę elektrowni Gryfino liczyło 6,5 tysiąca mieszkańców. Dla pracowników elektrowni powstało nowe, duże osiedle – „Górny Taras”. W chwili oddania pierwszego bloku energetycznego miasto osiągnęło już 10 tysięcy, a w pięć lat później ponad 15 tysięcy mieszkańców i nadal się rozwijało.

.

Równina Wełtyńska

Równina Wełtyńska jest falistą i pagórkowatą wysoczyzną z płaskimi równinami, zagłębieniami i dolinami. Położona na wschód od Dolnej Odry i na południe od Puszczy Bukowej. Część wschodnia bezleśna o charakterze rolniczym. Część zachodnia o większej lesistości, z urozmaiconym krajobrazem i z kilkoma jeziorami.

.

Dekanat BANIE

1. Krzywin; 2. Lubicz; 3.Tetyń.

Parafie: Banie (MB Wspomożenia Wiernych); Grzybno (św. Antoniego); Kozielice (św. Stanisława BM); Krzywin (Niepokalanego Serca NMP); Lubanowo (pw. Chrystusa Króla); Lubicz (św. Judy Tadeusza); Swobnica (św. Kazimierza); Tetyń (MB Królowej Polski).

1. Banie, plaża przy jez. Dłużec; 2. Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie.

Banie to wieś (dawniej samodzielne miasto), położona nad rzeką Tywą i jeziorem Dłużec, pomiędzy jeziorami Dłużec (Długie Bańskie) i Jeziorem Mostowym. Zabytkiem chronnionym jest zespół dworski we wsi Grzybno, w którym znajduje się Zespół Szkół Rolniczych, pracownie szkolne oraz Izba Regionalna i eksponaty związane z kulturą wsi. Przy szkole działa zespół pieśni i tańca “Chabry”. W skład dworu wchodzi także park, gdzie umieszczono głaz upamiętniający 50-lecie szkoły.

.

Pojezierze Myśliborskie

.

Jezioro Myśliborskie

Region między granicą Polski na Odrze i dwiema równinami: Wełtyńską (od strony północnej) oraz Gorzowską (na południu). Liczne jeziora i rzeki, dostępne dla spływów kajakowych. Najwyższe wzniesienia regionu to Wzgórza Wzgórza Krzymowskie, a punktem najniższym jest ta część doliny Odry, którą nazwano Cedyńskie Żuławy Cedyńskie.

Dekanat MYŚLIBÓRZ

To główne miasto regionu jest ośrodkiem przemysłowo-usługowym i turystycznym. Przemysł odzieżowy, materiałów budowlanych, spożywczy, maszynowy i drzewny. Turystyka i sporty wodne (kajakarstwo i żeglarstwo). Wybudowane nowe osiedla mieszkaniowe w mieście: os. XX-lecia, Piastów, Słowiańskie i Powstańców Wielkopolskich.

1. Myślibórz – rynek i kolegiata św. Jana Chrzciciela; 2. Golenice; 3. Nowogródek Pomorski.

Parafie: Golenice (MB Królowej Polski); Kierzków (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa); Nowogródek Pomorski (MB Królowej Polski); Trzcinna (św. Józefa Oblub. NMP); Ściechów (św. Antoniego); Myślibórz (2 parafie: św. Jana Chrzciciela i pw. Świętego Krzyża).

.

Dekanat CHOJNA

ChoJna – kościół Świętej Trójcy

Parafie dekanatu: Brwice (św. Antoniego z Padwy); Godkowo (św. Maksymiliana Marii Kolbego); Góralice (św. Stanisława); Krajnik Górny; (św. Andrzeja Boboli); Nawodna (pw. Świętego Krzyża); Trzcińsko-Zdrój (MB Nieustającej Pomocy); Chojna (3 parafie: Najświętszego Serca Pana Jezusa, pw. Świętej Trójcy, i NMP Matki Kościoła).

1. Nawodna – kościół pw. Świętego Krzyża; 2. Chojna, herb miasta; 3. Godków – nieczynny dworzec PKP.

.

Dekanat CEDYNIA

Cedynia jest najdalej na zachód położonym miastem Polski. Leży na kilku wzniesieniach Wzgórz Krzymowskich. Na zachód od miasta rozciąga się obszar zwany Żuławami Cedyńskimi, gdyż miejscami opada do poziomu nieznacznej depresji. Na tym terenie już w VII–VI wieku p.n.e. powstało obronne osiedle kultury łużyckiej. W IX–XII wieku, w miejscu osiedla powstał gród miejscowych Słowian strzegący przeprawy przez Odrę na drodze łączącej Połabie z Pomorzem.

1. Centrum miasta; 2. Widok na Cedyński Park Krajobrazowy.

Ok. 960 gród został opanowany przez Mieszka I-wszy i rozbudowany jako twierdza graniczna, z tym grodem identyfikowana jest lokalizacja bitwy stoczonej w 972 roku. Pod grodem Mieszko i jego brat Czcibor stoczył zwycięską bitwę o ujście Odry z margrabią Hodonem.

.

W tysięczną rocznicę bitwy (1972), na Górze Czcibora wzniesiony został „Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą.

.

1. Klępicz – kościół filialny w Żelichowie; 2. Moryń – wnętrze kościoła pw. Świętego Ducha; 3. Parafia Narodzenie NMP w Cedyni.

Parafie dekanatu: Cedynia (pw. Narodzenia NMP); Czachów (MB Częstochowskiej); Klępicz (św. Stanisława BM); Moryń (pw. Świętego Ducha); Siekierki (MB Królowej Pokoju).

.

Oddziały I-wszej Armii WP forsują Odrę

Na wiosnę 1945, armie hitlerowskich Niemiec umocniły swoje pozycje wzdłuż Odry i dopiero 16-go kwietnia nad ranem polska 1-wsza Dywizja Piechoty rozpoczęłą forsowanie rzeki w rejonie Siekierek, po przygotowaniu artyleryjskim. Celem było przełamanie obrony wroga i zniszczenie go w międzyrzeczu Odry i jej starej odnogi. Pod koniec dnia udało się zdobyć zachodni brzeg Odry na wysokości Gozdowic. Aby Polacy mogli wrócić na te ziemie, zwycięstwo było okupione rzeką przelanej krwi : w ciągu jednego dnia śmierć poniosło śmierć ponad 2000 polskich żołnierzy. Przez ich poświęcenie, jeszcze tego samego roku rozpoczął się napływ polskich osadników nad Odrę, głównie ze wschodnich kresów oraz z centralnej części kraju.

Cmentarz polskich żołnierzy i sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach

.

Parafie Dekanatu MIESZKOWICE: Boleszkowice (św. Antoniego); Czelin (NMP Częstochowskiej); Mieszkowice (pw. Przemienienia Pańskiego); Troszyn (Wniebowzięcia NMP); Warnice (św. Józefa Oblub. NMP); Witnica (pw. Chrystusa Króla); Zielin (Narodzenia NMP).

1. Troszyn; 2. Witnica – prace renowacyjno-konsrwatorskie kościoła pw. Chrystusa Króla; 3. Mieszkowice.

Mieszkowice są siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Położone są nad rzeką Kurzycą i Jeziorem Mieszkowickim. Tereny na zachód od miasta porastają Lasy Mieszkowickie, zalesione głównie sosną, w mniejszości występuje dąb, buk, świerk, sporadycznie brzoza. W czasie II wojny światowej istniało tutaj „Arbeitsstelle Bärwalde” a wśród robotników przymusowych pracujących w gospodarstwach bauerów najwięcej było Polaków.

Czelin nad Odrą. W tym miejscu, 27 lutego 1945 żołnierze 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego Wojska Polskiego postawili PIERWSZY SŁUP GRANICZNY.

Mieszkowice zostały zdobyte przez oddziały radzieckie 4 lutego 1945 roku i już wiosną rozpoczęła się akcja osadnicza, początkowo obejmująca żołnierzy, następnie przesiedleńców z centralnej Polski i od końca 1945 repatriantów polskich z Kresów wschodnich. Na skutek reform ustrojowych, po 1990 roku wiele zakładów produkcyjnych uległo likwidacji. W ich miejsce rozwinęły się usługi, głównie wyprzedaż nieruchomości, hurtownie i handel detaliczny.

.

Dekanat PYRZYCE

Brzesko (pw. Narodzenia NMP); Pyrzyce (św. Ottona przy kościele Wniebowzięcia NMP); Pyrzyce (MB Bolesnej); Stary Przylep (św. Michała Archanioła); Warnice (NMP Matki Kościoła); Żuków (pw. św. Trójcy).

.

Dekanat LIPIANY

Batowo (pw. Miłosierdzia Bożego); Krzemlin (św. Wojciecha BM); Lipiany (Wniebowzięcia NMP); Mielęcin (Nawiedzenia NMP); Mostkowo (św. Antoniego z Padwy); Sulimierz (św. Wojciecha BM).

.

Dekanat BARLINEK

Pełczyce, herb miasta;

Barlinek (3 parafie: św. Bonifacego, Niepokalanego Serca NMP i parafia św. Wojciecha BM; Będargowo (św. Antoniego Padewskiego + kościoły filialne: Jarosławsko, Krzynki i Przekolno); Boguszyny (pw. MB Różańcowej + kościoły filialne: Lubiana i Płotno). Jesionowo (pw. Chrystusa Króla); Pełczyce (pw. Narodzenia NMP + kościoły filialne: Bolewice, Chrapowo, Jagów, Niesporowice i Sarnik); Przelewice (pw. MB Królowej Polski); Rosiny (pw. św. Michała Archanioła).

Dekanat DĘBNO

Cychry (pw. św. Stanisława BM); Dębno (2 parafie: MB Fatimskiej i św. Ap. Piotra i Pawła); Różańsko (św. Michała Archanioła); Sarbinowo (św. Wniebowzięcia NMP); Smolnica (pw. Narodzenia NMP).

.

Dekanat CHOSZCZNO

Choszczno (2 parafie: Narodzenia NMP + kościół filialny: Stradzewo i parafia św. Jadwigi Królowej z kościołem filialnym – Stary Klukom; Chłopowo (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa + kościół filialny: Objezierze); Dobropole Pyrzyckie (pw. Niepokalanego Poczęcia NMP); Dolice (pw. św. Chrystusa Króla); Korytowo (pw. św. Stanisława Kostki + kościoły filialne: Rzecko i Wardyń); Krzęcin (św. Jana Chrzciciela + kościoły filialne: Granowo i Żeńsko); Raduń (pw. MB Szkaplerznej + kościół filialny: Nowy Klukom; Recz (pw. Chrystusa Króla + kościoły filialne: Pomień,Słutowo i Sulibórz); Zamęcin (pw. Niepokalanego Poczęcia NMP + kościół filialny: Nadarzyn).

Dekanat DRAWNO

Drawno, herb miasta;

Barnimie (pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa + kościoły filialne: Dominikowo i Zatom); Bierzwnik (pw. MB Szkaplerznej + kościoły filialne): Górzno i Kolsk; Breń (św. Józefa Oblub. NMP + kościoły filialne: Klasztorne i Łasko); Brzeziny (pw. Nawiedzenia NMP + kościół filialny: Kołki); Drawno (MB Nieustającej Pomocy + kościoły filialne: Chomętowo, Święciechów i Żółwino); Radęcin (pw. św. Ap. Piotra i Pawła); Suliszewo (pw. Świętej Trójcy + kościoły filialne: Lubieniów i Żeliszewo); Zieleniewo (pw. św. Jadwigi Śląskiej + kościoły filialne: Pławno i Rakowo).

…..

_______________


Świnoujście, Wolin, Police, Goleniów, Kamień Pomorski, Golczewo, Trzebiatów, Gryfice. Szczecin – miasto (7 dekanatów), Nowogard, Resko, Łobez.

Gryfino, Maszewo, Stargard (2 dekanaty), Chojna, Cedynia, Dębno, Mieszkowice, Choszczno, Barlinek, Kołbacz, Pyrzyce, Lipiany, Banie, Myślibórz, Ińsko, Drawno, Suchań.

Miasto SZCZECIN ma 7 dekanatów.

Szczecin – Wały Chrobrego

.

Diecezjalna katedra św. Jakuba Apostoła w Szczecinie

__________

Szczecin odgrywał ważną rolę na kulturalnej mapie Polski. Wkrótce po wojnie zamieszkał w nim ulubiony poeta wielu Polaków – Konstanty I. GAŁCZYŃSKI. Miastu nad Dolną Odrą poświęcił ten wiersz w roku 1948, z okazji 1000-go numeru “Kuriera Szczecińskiego” :

SZCZECIN

Tutaj mój port, tu słońce mam na czole
i dom i sad i kota – nie do wiary!
Natalia na werandzie Kira w szkole.
A babci wchodzą sny pod okulary.

Nad klombem ptaka cień przefrunął modry.
Grzmi w rękopisie moim epopeja.
Dobrze mi tu. I wieje wiatr od Odry,
odurzający i zwycięski jak nadzieja.

.

Szczecińskie magnolie

Chyba nie wszyscy wiedzą, że Szczecin jest miastem magnolii. To jeden z symboli szczecińskiej wiosny. Romantycznie, delikatnie, pięknie. Można je spotkać w przydomowych ogródkach, przy urzędach, szpitalach, przedszkolach czy szkołach. W Szczecinie znajdują się też liczne skwery gdzie kwitną liczne gatunki magnolii: gwiaździste, kobus, purpurowa i podgatunki pośrednie …

Kwitnące rośliny można podziwiać w każdej dzielnicy zachodniopomorskiej metropolii. Rosną przed budynkiem Radia Szczecin, w okolicach Filharmonii oraz Wałów Chrobrego. Warto też oglądać je na placu Grunwaldzkim i al. Wojska Polskiego. Co roku to widowisko przyciąga licznych mieszkańców oraz turystów. Ten barwny czas nie trwa długo, ale widoki są niezapomniane. O mieście kwitnących magnolii taki wierszyk napisała Zofia Szydzik :

Czasie różowo-biały,
coś kwieciem nad kwiaty,
rozsiadł się kielichem
na skromnych gałązkach;

Chwilo coś przybrała
drzewko w królewską szatę,
by wiatrem w słońcu,
jak jedwabiem potrząsać.

.

Festiwal Młodych Talentów

W kategorii zespołów pierwszą nagrodę otrzymał zespół “Niebiesko-Czarni” z Gdyni. Na historycznym zdjęciu możecie rozpoznać Helenę Majdaniec, Adę Rusowicz, Cz. Niemena, Piotra Janczerskiego i najlepszego gitarzystę tamtych czasów, Janusza Popławskiego.

Cały kraj ożywiła jedna niezapomnia impreza w Szczecinie, która wpisała się na trwałe jako najbardziej inspirujące wydarzenie muzyczne młodego pokolenia. Chodzi naturalnie o FMT – festiwal muzyczny dla utalentowanej młodzieży, zorganizowany w dwóch edycjacha w latach 1962-1963. Festiwal miał formę konkursu, którego celem było zachęcenie młodzieży do śpiewania oraz tworzenia polskich piosenek i wskazanie innych wzorców muzycznych, niż te które docierały do Polski z innych krajów.

Gwiazdy festiwalu: Karin Stanek, piękna szczecinianka Helena Majdaniec i Kasia Sobczyk.

Pierwszy festiwal trwał trzy dni, na przełomie czerwca i lipca 1962, z inicjatywy J. Nieżychowskiego – pracownika z Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych w Szczecinie oraz redakcji czasopisma „Dookoła Świata”. Eliminacje do festiwalu były wielostopniowe. Najpierw „Dookoła Świata” ogłosił konkursy na piosenkę, następnie był Turniej Młodych Talentów a we wrześniu 1961 strefowe w kilku największych miastach. Przesłuchania finalistów trwały w Szczecinie bezpośrednio przed festiwalem.

Koncert laureatuów FMT w Szczecinie

Takim sposobem, w Szczecinie swoją karierę rozpoczęli Czesław Niemen, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Niebiesko-Czarni, Wojciech Gąssowski, Krzysztof Klenczon, Piotr Janczerski, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Zdzisława Sośnicka czy Halina Frąckowiak. Tam wybiło źródło rzeki przebojów, które trwało przez całe dwie dekady i do dzis łączy pokolenia miłośników dobrej piosenki. Temat to szeroki, ale na tym zakończymy wzmiankę o tym muzycznym fenomenie, bo z tego wyszedłby osobny i długi artykuł.

*

Jeśli mówimy o SzczecInie, kolebce młodzieżowej muzyki, to warto wspomnieć zespół “Filipinki” który powstał z inicjatywy Jana Janikowskiego, nauczyciela muzyki w tamtejszym Technikum Handlowym. U szczytu kariery dedykowały swemu nauczycielowi piosenkę “Do widzenia profesorze” – (2:29) https://www.youtube.com/watch?v=Pxj3WiR7Pvg .

Było to jeszcze przed Festiwalem Młodych Talentów. Uzdolnione muzycznie uczennice tej szkoły zrobiły furorę kilkoma piosenkami, a pierwsza ich płyta rozeszła się w ilości ponad pół miliona. Nazwę zespołu wzięto z tytułu bardzo popularnego czasopisma. Po maturze odbyły trasy koncertowe po kraju a także w kilku krajach Europy i “Batorym” popłynęły do Ameryki Północnej. Zespół podobał się, bo dziewczynśpiewały piosenki proste w sposób naturalny bez sztucznej maniery. Dawały czasami po kilka koncertów dziennie, a śpiewanie było dla nich wspaniałą przygodą.

Daleko od Aten” to jedna z mniej znanych piosenek w wykonaniu greckiej koleżanki zespołu, która jako małe dziecko przyjechała z rodzicami do Polski, gdy w Grecji toczyła się wojna domowa. Osiedlili się, jak wielu imigrantów greckich, w Szczecinie, a NIki uczyła się w tej samej szkole co reszta zespołu. Piosenka ma też inny tytuł – “Tu jest mój dom” – (3:40) https://www.youtube.com/watch?v=fjcuxKf9vwY . Kariera “Filipinek” nie trwała bardzo długo, ale wydano wiele płyt z lubianymi, radosnymi piosenkami. Muzykę do nich najczęściej komponował wspomniany nauczycie i kierownik grupy – J. Janikowski, a prawie wszystkie teksty napisał Włodzimierz Patuszyński.

.

W tym samym czasie powstało w Szczecinie parę zespołów wokalnych. Jednym z nich były “Berżetki” które miały zupełnie inny repertuar, oparty na pieśniach staropolskich oraz dawnych piosenkach francuskich, czeskich, rosyjskich i skandynawskich, a także na walijskich balladach. Kierownictwo nad “Berżetkami” objął Jan Szyrocki, dyrygent chóru akademickiego Politechniki Szczecińskiej. Zespół przedstawił swój koncert na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, brał udział w róznych imprezach w kraju i za granicą. Kiedyś rozgłośnia szczecińska Polskiego Radia w programie nocnym nadawała piosenki tego zespołu i byłem tak nimi zauroczony, że postanowiłem wspomnieć o tym przy najbliższej okazji. Co się tu spełniło.

.

(Artykuł jest jeszcze w opracowaniu)

_____________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »